روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۰ اسد

حمله شماری از افراد وابسته به گروه طالبان به مراکز دولتی در شهر پل علم، مرکز ولایت لوگر، در جنوب کابل در روزنامه های چاپ امروز کابل مورد بحث قرار گرفته است.

شورشیان در این حمله گروهی دفتر والی، مرکز فرماندهی پلیس و برخی ساختمانهای دیگر دولتی را روز دوشنبه، ۱۹ اسد/مرداد، هدف حمله قرار دادند. گفته می شود در این حمله از اسلحه سنگین و بمبگذاران انتحاری کار گرفته شد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته که شورشیان به دو هدف مراکز دولتی در شهر "پل علم"، مرکز ولایت لوگر را مورد حمله قرار دادند:

نخست، انحراف افکار عمومی از مرگ بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی به سوی حادثه ای در نزدیکی شهر کابل، پایتخت افغانستان و دوم، تشدید "جنگ روانی" علیه کسانی که می خواهند در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان شرکت کنند.

انیس همچنین به این نظر است که مخالفان مسلح با "سپر" قرار دادن محلات مسکونی موفق می شوند تا مراکز دولتی را هدف قرار دهند و توانایی های حملات پارتیزانی خود را به نمایش بگذارند.

هشت صبح نوشته که وقوع این حمله در نزدیکی کابل و در آستانه برگزاری انتخابات به نگرانی ها در مورد انتخابات "به صورت وسیعی" دامن می زند.

به نظر روزنامه، این حمله در حالی روی داده که مقامهای امنیتی در باره تامین امنیت انتخابات به گونه قاطع اطمینان داده اند و همچنین تامین امنیت انتخابات یکی از فوری ترین اهداف نیروهای امنیتی است.

هشت صبح ضمن این که "ضعف" نیروهای امنیتی را دلیل موفقیت شورشیان به اجرای چنین حملات دانسته، به این باور است که شورشیان "بدون داشتن یک ستون پنجم در داخل به انجام این کار موفق نمی شوند."

روزنامه ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که طالبان به دلیل تاثیرگذاری ناامنی در لوگر - نزدیک ترین ولایت به کابل- بر روحیه مردم کابل، تلاش می کنند امنیت ولایت لوگر را بهم بزنند.

روزنامه با این حال پاسخ به این پرسش را که تا زمان برگزاری انتخابات که ۹ روز بیشتر نمانده، تضمینی وجود دارد که انتخابات در فضای امن برگزار شود، "بسیار مشکل" دانسته است.

ماندگار در ادامه نوشته است: "خیلی احمقانه است بپذیریم که طالبان در مقابل ولایت و فرماندهی پلیس با همه امکانات انتحاری و مجهز با سلاح ثقیل جابجا می شوند و نیروهای امنیتی از آن بی خبرند. این جا دیگر پای یک سازش و توطئه را نمی توان نادیده گرفت."

روزنامه نخست با اشاره به اعلام برنامه پنج ساله حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات افغانستان، نوشته که در برنامه او سخن تازه ای وجود نداشت.

به نظر نویسنده، "تقویت نیروهای امنیتی، مبارزه با فساد، حکومتداری بهتر، سیاست خارجی صلحجویانه، از موارد کلیدی" برنامه انتخاباتی آقای کرزی است – چیزی که به باور سرمقاله نویس نخست، پیش از این هم آقای کرزی بر آنها تاکید داشته است.

نخست همچنین افزوده است که با اعلام برنامه آقای کرزی و با توجه به انتظارات مردم مبنی بر ارائه طرح نو، "ثابت شد که طرح و راهکار تازه ای در کار نیست."

روزنامه ویسا از انتخابات آینده افغانستان به عنوان "یک امید و یک نگرانی" یاد کرده و افزوده که این مهم نیست که چه کسی در انتخابات برنده می شود، مهم این است که انتخابات خودش در روند سیاسی افغانستان "شگون نیک" دانسته شود.

روزنامه اما اوضاع امنیتی را باعث نگرانی دانسته و تاکید کرده است که حکومت باید از طریق روحانیون و سران قومی برای تامین امنیت مطمئن در محلات تلاش کند.

مطالب مرتبط