حامد کرزی مهمان برنامه صدای شما

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در انتخابات بیست و نهم اسد/ مرداد، پنجشنبه این هفته مهمان برنامه صدای شما در بی بی سی برای افغانستان است. اگر از آقای کرزی سوالی دارید و می خواهید آنرا بپرسید لطفا سوال تان را به نشانی: dari@bbc.co.uk به ایمیل کنید. به زودی شماره پیامگیری را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد تا به آن زنگ بزنید و سوال تان را از مهمان برنامه بپرسد. حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی در ۲۴ دسامبر ۱۹۵۷ در روستای "کرز" در نزدیکی شهر قندهار، در جنوب افغانستان به دنیا آمد. پدر او عبدالاحد کرزی، نائب رئیس مجلس نمایندگان دوره ظاهر شاه در سالهای ۱۹۶۰ میلادی و از رهبران با نفوذ قومی در قندهار بود.

حامد کرزی در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۳، که براساس موافقتنامه بن برگزار شد، شرکت کرد و با بیش از چهار میلیون و چهارصد هزار رای (۵۵/۴ درصد) به عنوان نخستین رئیس جمهوری منتخب افغانستان آغاز به کار کرد.

آقای کرزی در هفت سال گذشته از حمایت گسترده بین المللی برخوردار بود، اما در سال های اخیر با انتقادهای گسترده داخلی مواجه شد. منتقدان او می گویند در دوره کار او فرصتهای زیادی برای پیشرفت و تامین امنیت از دست رفت.

او به زبانهای پشتو، فارسی، انگلیسی و اردو به طور روان سخن می گوید.