کرزی: در صورت پیروزی لویه جرگه صلح برگزار می کنم

حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهور و نامزد انتخابات دوم، خط مشی خود را برای پنج سال آینده افغانستان - در صورت پیروزی در انتخابات - اعلام کرده است.

آقای کرزی که در حضور شماری از وزرای کابینه خود، برخی چهره های سیاسی و خبرنگاران در کابل سخن می گفت، تاکید کرد که مذاکره با گروه طالبان، مبارزه با فساد اداری، راه اندازی برنامه های توسعه زراعتی و تلاش برای افزایش در آمد دولتی، در صدر برنامه های کاری او قرار خواهد داشت.

آقای کرزی در حالی خط مشی خود را رسما اعلام می کند که کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است.

خط مشی آقای کرزی برای پنج سال آینده، تفاوت های قابل ملاحظه ای با برنامه های کاری او در سالهای گذشته ندارد. آقای کرزی پس از فروپاشی رژیم طالبان تا حالا در راس اداره افغانستان قرار داشته است.

اما تاکید او بر اجرای بعضی از برنامه های قبلی اش، بیشتر شده است.

مذاکره با طالبان

آقای کرزی تاکید کرد که در صورت برنده شدن در انتخابات، با فراخوان اجلاس بزرگ افغانها (لویه جرگه) طالبان و گروه های مسلح مخالف دولت را به مذاکره و گفتگو دعوت خواهد کرد.

او گفت: "در اولویت های اساسی و اولی ما این است که تمام قوت های افغانی که علیه خاک خود تفنگ برداشته اند، تحت قانون اساسی افغانستان به خاک خود برگردند و دوباره زندگی امن را آغاز کنند."

آقای کرزی اگرچه تاکید کرد که افغانستان به حضور نیروهای خارجی نیاز دارد و گفت که برقراری روابط دراز مدت با آمریکا، در اولویت های سیاست خارجی او قرار خواهد داشت، افزود که تلاش خواهد کرد با تقویت نیروهای داخلی افغانستان، زمینه ها برای خروج نیروهای خارجی از این کشور فراهم شود.

او گفت که در نظر دارد تعداد سربازان ارتش افغانستان را از 130 هزار نفر به 260 هزار و پلیس این کشور را از هشتاد هزار به 160 هزار تن افزایش دهد.

اداره به رهبری حامد کرزی، بارها خواستار مذاکره با طالبان برای پایان دادن به خشونت ها در افغانستان شده است، اما طالبان پیش شرط هایی را در این زمینه ارایه کرده اند که امکان آغاز مذاکره با دولت را عملا غیرممکن کرده است.

Image caption آقای کرزی گفت سهم زنان را در حکومت، تا چهل درصد بلند می برد

یکی از این شرایط، خروج تمامی سربازان خارجی از افغانستان است که حداقل در شرایط کنونی، پذیرفتن آن برای دولت افغانستان مقدور نیست.

سهم زنان

حامد کرزی در بخش دیگری از توضیح خط مشی خود گفت که در صورت برنده شدن در انتخابات، سهم زنان در حکومت آینده افغانستان سی و پنج تا چهل درصد خواهد بود.

آقای کرزی اگرچه از عملکرد حکومتش در برابر زنان افغان دفاع کرد اما گفت که باید کارهای بیشتری برای تقویت زنان انجام شود.

او گفت که تلاش برای ظرفیت سازی در میان زنان و دختران از برنامه های او است و نیز افزود که در آزمون های اصلاحات اداری برای تقرر در ادارات دولتی نیز "امتیازاتی" برای آنان در نظر گرفته خواهد شد.

آقای کرزی همچنین گفت که توجه جدی بر تقویت حقوق بشری زنان صورت خواهد گرفت اما در مورد جزییات این برنامه توضیحی نداد.

آقای کرزی از تلاش برای فراهم کردن یک و نیم میلیون کار، افزایش پول ذخیره افغانستان از سه هزار و هفتصد میلیون دلار به هفت میلیارد دلار، افزایش صلاحیت والی ها، ولسوالها و شوراهای ولایتی و تلاش برای کاریابی برای جوانان در ادارات دولتی، به عنوان دیگر برنامه های خود در صورت پیروزی در انتخابات یاد کرد.

مطالب مرتبط