محمد محقق؛ فرمانده جهادی، رهبر حزب و نماینده مجلس

محمد محقق
Image caption محمد محقق

محمد محقق از چهره های مطرح جهادی در افغانستان است که توانسته در سالهای پس از ایجاد دولت جدید در افغانستان نیز نفوذ خود را در میان هوادارانش حفظ کند.

آقای محقق نقش اساسی را در مبارزه گروه های جهادی علیه شوروی سابق در افغانستان بازی کرد و بعدتر نیز به یکی از فرماندهان اصلی مقاومت علیه گروه طالبان تبدیل شد.

او در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان افغانستان است و رهبری حزبی به نام "حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان" را نیز برعهده دارد.

آقای محقق در سال 1334 خورشیدی در ولسوالی چارکنت ولایت بلخ در شمال افغانستان به دنیا آمده است.

او پس از تکمیل آموزش های ابتدایی در افغانستان، وارد حوزه علمیه قم شد و به آموزش علوم اسلامی پرداخت.

آقای محقق سه بار ازدواج کرده و ثمره این ازدواج ها، هفده فرزند است.

جنگ های داخلی

محمد محقق، مبارزات مسلحانه خود علیه شوروی سابق را از ولایت بلخ، زادگاهش به پیش می برد و پس از خروج شوروی از افغانستان در سال 1992 میلادی، مسئول شورای ولایتی حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری در شمال افغانستان شد.

آقای محقق در این سالها معاونت عبد الرشید دوستم را که در آن سالها در راس یک شورای نظامی ولایت های شمالی افغانستان را رهبری می کرد نیز داشت.

آقای محقق در جنگ های داخلی افغانستان که میان گروه های مجاهدین در گرفت، حضور فعال داشت.

مقاومت در برابر طالبان

به دنبال قوت گرفتن گروه طالبان در افغانستان و تصرف بسیاری از مناطق این کشور از سوی این گروه، آقای محقق مقاومت مسلحانه خود را علیه طالبان آغاز کرد و در برابر پیشرویی این گروه ایستادگی کرد.

شماری از منابع، از آقای محقق به عنوان یکی از فرماندهان جهادی یاد می کنند که در سالهای مقاومت علیه گروه طالبان هرگز از افغانستان بیرون نشد.

زمانی که طالبان حدود 95 درصد خاک افغانستان را در کنترول خود داشتند، آقای محقق با مردان مسلح خود در دره صوف ولایت سمنگان، و یکاولنگ و پنجاب ولایت بامیان به مقاومت علیه این گروه ادامه داد.

پس از طالبان

Image caption آقای محقق در انتخابات دوم از نامزدی حامد کرزی حمایت کرده است

پس از سقوط رژیم طالبان در اواخر 2001 میلادی و تشکیل اجلاس بزرگ افغانها در شهر بن آلمان برای ایجاد دولت موقت در افغانستان، آقای محقق به عنوان معاون رییس دولت موقت تعیین شد.

او در دوره حکومت انتقالی به رهبری حامد کرزی، وزیر برنامه ریزی (پلان) افغانستان شد و تا قبل از برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال 2004، در همین پست کار کرد.

هنوز به درستی روشن نیست که آقای محقق در سال 2004، از سوی رئیس جمهور کرزی از پست وزارت برنامه ریزی کنار زده شد و یا خود از این موقف استعفا داد؛ اما در هر صورت، او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2004، به رقابت با حامد کرزی پرداخت و براساس آرای مردم، در جایگاه سوم – بعد از حامد کرزی و یونس قانونی – قرار گرفت.

آقای محقق پس از آن در سال 2005 میلادی با شرکت در انتخابات پارلمانی افغانستان، وارد مجلس نمایندگان شد و ریاست کمیسیون امور دینی و فرهنگی این مجلس را به عهده گرفت.

آقای محقق در انتخابات دوم ریاست جمهوری حمایت خود را از نامزدی حامد کرزی اعلام کرده و در اجتماعات هزاره ها واضحا گفته است که از آقای کرزی وعده گرفته در صورت پیروزی در انتخابات، به وضعیت هزاره ها توجه بیشتری صورت گیرد.