روزنامه های کابل، چهارشنبه 21 اسد

مبارزات انتخاباتی در افغانستان و نگرانی از امنیت انتخابات، از موضوعات مهم بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار به نقش "شایعات" در برد و باخت انتخاباتی در افغانستان توجه کرده و آن را "برگ برنده میدان" خوانده است.

ماندگار نوشته که نامزدهای انتخابات با شایعه پراکنی ها می خواهند نتیجه انتخابات را به نفع خود رقم بزنند.

نویسنده در همین زمینه، به آنچه یک شایعه مشهور می خواند اشاره کرده و نوشته که از دیر زمان این ذهنیت در میان مردم ایجاد شده که هر چه آمریکا بخواهد، نتیجه انتخابات افغانستان همان خواهد شد و در ادامه این شایعه، به نوشته روزنامه تاکید می کنند که حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان انتخاب آمریکا است.

نویسنده ماندگار این "شایعه" را بی اساس خوانده و نوشته که نمی توان تصور کرد، رای دهندگان انتخابات افغانستان هرچه بنویسند، "کرزی خوانده شود."

روزنامه انیس به نگرانی های امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان پرداخته و نوشته که نیروهای امنیتی افغان و خارجی باید بیش از این هشیار باشند.

نویسنده انیس به این باور است که تدابیر امنیتی که تا حالا در بخشهای مختلف افغانستان گرفته شده، قناعت بخش نبوده است و برای اثبات ادعای خود، به انفجارهای اخیر و حمله گروهی طالبان به شهر لوگر اشاره کرده است.

انیس نوشته که با وجود حضور دهها هزار سرباز افغان و خارجی، هنوز طالبان قادر هستند امنیت افغانستان را به چالش بکشند.

روزنامه دولتی اصلاح اما نسبت به تامین امنیت در انتخابات افغانستان ابراز خوشبینی کرده و نوشته که "گروه های تروریستی توان مختل کردن انتخابات را نخواهند داشت."

روزنامه اصلاح نوشته که هزاران سرباز افغان و خارجی در افغانستان فعالیت می کنند تا انتخابات در فضای امن برگزار شود و نویسنده در این زمینه، به نقش مردم افغانستان در کمک به تامین امنیت تاکید کرده است.

روزنامه اراده به اظهارات یک ژنرال بریتانیایی در مورد حضور دراز مدت در افغانستان واکنش نشان داده و نسبت به آنچه که روزنامه نیت بریتانیا در قبال افغانستان می خواند، ابراز شک و تردید کرده است.

اراده به نقل از ژنرال دیوید ریچاردز نوشته که بریتانیا تا سال 2050 "برای مبارزه با تروریسم" در افغانستان حضور خواهد داشت اما نویسنده ادامه داده که ژنرال ریچاردز هیچ توضیحی نداده که این برآورد را چگونه انجام داده است.

نویسنده با لحن طنرآمیزی نوشته که تا چهل و یک سال دیگر، "عمر اسامه و الظواهری از صد سال می گذرد و ملا محمد عمر و گلبدین هم احتمالا عمرشان را به ژنرال ریچاردز خواهند داد، در صورتی ریچاردز خود تا آن زمان زنده باشد."

اراده نوشته که پیش بینی دهها سال حضور بریتانیا در افغانستان، این شک و گمان را تقویت می کند که بریتانیا با حضور خود در افغانستان، به اهداف فراتر از مبارزه با تروریسم می اندیشد.