به روز شده:  11:38 گرينويچ - پنج شنبه 13 اوت 2009 - 22 مرداد 1388

هواداران ژنرال دوستم:اگرژنرال برنگردد انتخابات را تحریم می کنیم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

صدها نفر از هواداران ژنرال عبدالرشید دوستم در شمال افغانستان دست به تظاهرات زده و خواستار بازگشت آقای دوستم به افغانستان پیش از برگزاری انتخابات شده اند.

این معترضان ادعا می کنند که دولت افغانستان مانع بازگشت آقای دوستم از ترکیه به افغانستان می شود.

یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات به بی بی سی گفت که اگر آقای دوستم تا یکشنیه هفته آینده به افغانستان بازنگردد، آنها انتخابات را تحریم خواهند کرد.

این تظاهرات در شهرهای میمنه (مرکز فاریاب) و شبرغان (مرکز جوزجان) برپا شده است؛ شهرهای که بیشترین حامیان ژنرال دوستم را در خود جا داده است.

ژنرال دوستم سال گذشته بدنبال بروز تنش میان او و آقای کرزی، به ترکیه رفت و تا حالا در آنجا اقامت دارد.

ژنرال دوستم

آقای دوستم در میان ازبکهای افغانستان حامیان زیادی دارد

اکبر بای، رئیس شورای ترک تباران افغانستان ادعا کرد که از سوی ژنرال دوستم مورد لت و کوب قرار گرفته و این موضوع، با واکنش تند دولت افغانستان روبرو شد؛ تا جایی که دادستانی کل افغانستان او را برای بازجویی فراخواند و خانه اش در کابل چندین ساعت به محاصره پلیس درآمد.

وظیفه ژنرال دوستم به عنوان رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان، در این ماجرا به حالت تعلیق درآمد.

اما در آستانه برگزاری انتخابات افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری و از نامزدهای انتخابات دوم، حمایت ژنرال دوستم را در انتخابات بدست آورد و بلافاصله حکم تعلیق وظیفه او را ملغا قرار داد.

با این حال، ژنرال دوستم به افغانستان برنگشته و این موضوع شک و تردیدهایی را در میان هواداران او ایجاد کرده است.

'مانعی وجود ندارد'

با آنکه برخی از حامیان ژنرال دوستم، دولت افغانستان را عامل عدم بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان می دانند، اما یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان این ادعا را بی اساس خواند.

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که دولت افغانستان هیچ مشکلی با بازگشت آقای دوستم ندارد.

او گفت: "هیچ مانعی برای بازگشت ژنرال صاحب دوستم از سوی حکومت افغانستان وجود ندارد... قبلا رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که به ترکیه رفته بود، با ژنرال دوستم در این رابطه گفتگوی طولانی و حضوری داشتند و رئیس جمهور در همان زمان هم از ایشان دعوت کرد که هیچ مانعی برای بازگشت او به افغانستان وجود ندارد."

ژنرال دوستم در انتخابات اول

آقای دوستم در انتخابات اول ده درصد آرا را به خود اختصاص داد

اخیرا دولت اوباما اعلام کرد که در حال تحقیق و بررسی ادعاهایی در مورد کشته شدن صدها نفر از اسرای طالبان در سال 2001 در افغانستان است که مسئولیت نگهداری از آنان را در همان زمان، ژنرال دوستم برعهده داشت.

برخی از ناظران با توجه به این گزارش، به این باور هستند که جامعه جهانی و آمریکا بر دولت افغانستان فشار وارد می کند تا ژنرال دوستم در آستانه انتخابات به افغانستان برنگردد.

مصونیت کامل؟

اما این استدلال نیز از سوی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان رد می شود. آقای هروی گفت که افغانستان یک کشور مستقل است و دولت افغانستان آماده است مصئونیت ژنرال دوستم را در صورت بازگشت به افغانستان تامین کند.

آقای سیامک می گوید: "تمام مصئونیتی که برای ژنرال دوستم لازم است، از سوی دولت افغانستان بوجود آمده و تا زمانی که در پست دولتی هستند، حکومت افغانستان و دولت افغانستان او را مصئونیت نگه خواهد داشت."

با این حال آقای سیامک تاکید کرد که بازگشت و یا عدم بازگشت آقای دوستم به افغانستان، به تصمیم شخصی خود او برمی گردد: "این به تصمیم شخصی خودشان برمی گردد اما ما امیدوار هستیم که ایشان در آستانه انتخابات به کشور خود برگردند."

ژنرال دوستم در انتخابات اول افغانستان به عنوان نامزد ده درصد کل آرا را به خود اختصاص داد.

آقای کرزی در انتخابات دوم، امیدوار است که با حمایت ژنرال دوستم، به آرای خود به ویژه از مناطق شمالی افغانستان که ژنرال دوستم در آن رای بیشتری دارد، بیافزاید.

اما حالا این خوشبینی، با تهدید حامیان ژنرال دوستم در مورد تحریم انتخابات روبرو شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.