فروزان فنا: طالبان برادران من هستند

فروزان فنا، یکی از دو نامزد زن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گوید طالبان برادرانش هستند و در صورت پیروزی در انتخابات طالبان دست از جنگ خواهند کشید.

خانم فنا که با شعار تغییر مثبت وارد کارزار انتخاباتی شده می گوید برنامه های ویژه ای نیز برای بهبود وضعیت زنان در کشورش دارد.

او که سابقه فعالیت های سیاسی ندارد، می گوید حالا فرصت خوبی است تا افغانستان یک رهبر زن داشته باشد.

علی سلیمی در ابتدای گفتگوی اختصاصی با فروزان فنا از او پرسیده است به نظر او چقدر زمینه پذیرش یک رئیس جمهوری زن در افغانستان وجود دارد؟

Image caption فروزان فنا، نامزد ریاست جمهوری

زنان نیمی از پیکر جامعه ما یعنی پنجاه و دو درصد جمعیت را تشکیل می دهند. زنان باید سهم فعال داشته باشند. به نظر من زن و مرد در بازسازی وطن نقش به سزایی داشته باشند. من خودم یک زن هستم، و از حقوق خواهران و مادران خود پشتیبانی می کنم.

ما در افغانستان تاکنون وزیر زن، والی و رئیس زن داشته ایم. اما هیچگاهی رئیس جمهوری زن نداشته ایم.

در افغانستان اگر قبلا رئیس جمهوری زن نداشتیم، شرایط فرق می کرد. حالا می توانیم رئیس جمهوری زن داشته باشیم.

شما با شعار تغییر مثبت وارد کارزار انتخاباتی شده اید. می شود کمی در این مورد توضیح بدهید؟

تغییر مثبت یعنی تغییرات در سطح افغانستان. یک تغییر بنیادی و کیفی در تمام امور می خواهم بیاورم. تا باشد که به مردمم و جهانیان ثابت کنم که چگونه می توان به مردم خود خدمت کرد.

وقتی شما از تغییر صحبت می کنید، تغییری که می خواهید به صورت مشخص در زندگی زنان افغان بیاورید، چیست؟

من با خواهران و مادرانم قبلا صحبت هایی کرده ام. در مجموع من فرقی میان خواهران و برادرانم نمی بینم.

از نظر شما مهمترین چالش ها در برابر زنان افغانستان چیست؟

در افغانستان مردسالاری است و فعالیت خواهران و مادران ما منوط به اجازه پدران، شوهران یا برادران شان است. چون سطح آگاهی و دانش آنها پایین است، نمی توانند نقش شان را به خوبی ایفا کنند. در افغانستان همیشه جنگ حاکم بوده و به همین دلیل در مجموع سطح آگاهی در جامعه ما پایین است. اینها (زنان) نتوانسته اند آنگونه که باید تحصیل کنند.

ولی مشکل بی سوادی که شما به آن اشاره می کنید، مخصوص زنان نیست. مردان هم با چنین مشکلی روبرو هستند.

جنگ نه تنها روی خواهران ما تاثیر گذاشته، بلکه مردان را نیز متاثر کرده. ولی با آن هم برادران ما توانسته اند تا حدودی خودشان را برسانند، اما خواهران ما نتوانسته اند.

یعنی شما می گویید که بزرگترین مشکل زنان در افغانستان سطح پایین آگاهی است و شما می خواهید در صورت پیروزی در انتخابات در قدم اول همین مشکل را حل کنید؟

بلی، انشاء الله. ما برنامه های خوبی داریم، برنامه های قوی داریم، مخصوصا برای خواهران و مادران مان.

اگر شما در انتخابات پیروز شوید با گروه هایی در جامعه روبرو خواهید بود که هیچ نقشی برای زنان قایل نیستند. گروههای مثل طالبان. با اینها چگونه کنار خواهید آمد؟

من فکر می کنم که برادران طالب نظرشان این نیست که خانمها، خواهران و مادران شان مکتب نروند و از علمی که برای همه است و باید به صورت یکسان در اختیار همه باشد بی بهره بمانند.

در حالیکه شماری از زنان خواستار آزادیهای بیشتر اند، تعدادی از مردان مخالف این مسئله اند. اگر شما به قدرت برسید، برخورد تان با این مسئله چگونه خواهد بود؟

افغانستان یک کشور اسلامی و یک جامعه سنتی است. همه باید از شریعت اسلامی پیروی کنیم و مطابق دستور آن عمل کنیم. باید تمام موازین شرعی را بر خود تطبیق کنیم.

در صورت پیروزی در انتخابات، معیارتان برای انتخاب اعضای کابینه چه خواهد بود؟

اگر خواهران ماست یا برادران ما، وقتی وارد کابینه می شوند یا در کرسی های دیگر مقرر می شوند، باید سطح دانش بلند داشته باشند، تقوا و لیاقت داشته باشند، جامعه خود را بشناسند و نهایتا تمام صفات نیک باید در وجودشان جمع باشد.

سهم زنان در کرسی های کابینه در صورت پیروزی تان در انتخابات چقدر خواهد بود؟

من درصدی آن را تعیین نمی کنم. چون زن و مرد در بازسازی و نوسازی کشور نقش فعال و برازنده ای خواهند داشت انشاء الله. ولی من قبلا گفتم که براساس تقوا و لیاقت، فهم و دانش و شایسته سالاری افراد در کابینه مقرر خواهند شد.

یعنی شما مشارکت جنسیتی را در نظر نمی گیرید؟

اصلا. تنها معیار تقرر افراد در کابینه فهم و دانش شان خواهد بود.

شما برای تأمین امنیت در افغانستان چه برنامه هایی دارید؟

من برنامه های خوبی برای تأمین امنیت در کشور دارم. استراتژی خاصی هم در این زمینه طرح کرده ایم که تقویت نهادهای امنیتی مانند، اردو، پلیس و امنیت دولتی بخشی از آن است.

شما اگر به قدرت برسید، با گروههای مسلح مخالف دولت چگونه برخورد می کنید؟

ما با هیچیک از برادران و هموطنان خود درگیر نیستیم، نخواهیم بود و ما با هیچ کسی مشکل نداریم. در طول تاریخ افغانستان هیچ برادری در برابر خواهرش سلاح نگرفته.

یعنی فکر می کنید که اگر شما به قدرت برسید، طالبان و دیگر گروههای مسلح مخالف دولت سلاح شان را به زمین می گذارند؟

انشاءالله. قراری که دوستان گفته اند، ما با بزرگان اقوام و ریش سفیدان در سطح کشور صحبت هایی داشتم. همه آنها گفتند که ما با شما مشکلی نداریم. درگیری ما با دولت موجود است نه با شما. بنابر این تا حال ما هیچ مشکلی نداشته ایم و انشاءالله در آینده هم نخواهیم داشت.

یعنی قبلا تماسهایی بین شما و گروههای مسلح مخالف دولت برقرار شده؟

بلی. طبعا ما با یک تعداد از آنها در تماس شده ایم و صحبت هایی کرده ایم. می دانید عرصه ای که ما در آن قدم گذاشته ایم راه ساده نیست. بنابر این ما باید مشورت هایی با تمام ملت و مردم خود داشته باشیم.