مارشال محمد قسیم فهیم

قسیم فهیم
Image caption قسیم فهیم

محمد قسیم فهیم که در دوران حکومت حامد کرزی، به عالی ترین رتبه نظامی – مارشالی – رسید، به دنبال کشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده ارشد جبهه متحد ضد طالبان به شهرت رسید.

مارشال فهیم پس از مرگ آقای مسعود در اثر یک حمله انتحاری، رهبری نیروهای مجاهدین را در مبارزه علیه طالبان به عهده گرفت و نقش مهمی را در فروپاشی رژیم طالبان با حمایت هوایی جنگنده های آمریکایی بازی کرد.

آقای فهیم پس از فروپاشی طالبان نیز در صحنه سیاسی افغانستان همواره حضور داشته، به استثنای پنج سال ریاست جمهوری انتخابی حامد کرزی، که به دلیل عدم حضور در دولت، نتوانست حضور خود را به شکل فعال حفظ کند.

محمد قسیم فهیم، در سال 1336 خورشیدی در روستای عمرض ولایت پنجشیر به دنیا آمد.

او آموزش های ابتدایی خود را در زادگاهش فرا گرفت و برای آموزش عالی، به کابل رفت و در رشته حقوق اسلامی درس خواند.

فرمانده جهادی

مارشال فهیم، پس از کودتای هفت ثور 1357 و مخالفت با حکومت تحت حمایت شوروی سابق در افغانستان، به پاکستان رفت.

او پس از اقامت کوتاه مدت در پاکستان، دوباره به افغانستان بازگشت و با گروه های مجاهدین، به ویژه در کنار احمد شاه مسعود، مخالفت های مسلحانه خود را علیه حکومت آغاز کرد.

او فرماندهی بخشی از نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و در سالهای بعد نیز حوزه فرماندهی خود را گسترش داد.

آقای فهیم در این سالها، نقش مهمی را در تنظیم گروه های مجاهدین در ولایات بدخشان، بغلان، تخار و قندوز بازی کرد.

تا آنکه پس از فروپاشی حکومت و پیروزی گروه های مجاهدین، آقای فهیم همراه با نیروهای جهادی در سال 1371 وارد کابل شد. او در دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی عهده دار وزارت امنیت( اسختبارات) شد.

فرماندهی جبهه ضد طالبان

به دنبال قوت گرفتن گروه طالبان و تصرف پایتخت افغانستان از سوی این گروه، آقای فهیم برای مدت کوتاهی فرماندهی گروه های جهادی را در جنگ علیه طالبان در شمال افغانستان به عهده گرفت.

Image caption آقای کرزی یک بار دیگر مارشال فهیم را به عنوان معاون خود انتخاب کرد

در این سالها، او تحت فرمان احمد شاه مسعود می جنگید اما پس از آنکه آقای مسعود در یک حمله انتحاری کشته شد، او در راس صفوف مجاهدین قرار گرفت.

پس از مرگ آقای مسعود، تنظیم گروه های جهادی و مستحکم کردن آنها در مبارزه علیه طالبان، به یک چالش اصلی برای آقای فهیم تبدیل شد.

پس از فروپاشی رژیم طالبان و برگزاری اجلاس بن، آقای فهیم به عنوان معاون اول دولت موقت و وزیر دفاع افغانستان تعیین شد.

گوشه نشینی

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در نخستین انتخابات ریاست جمهوری آقای فهیم را از معاونت خود کنار زد و به جای او، احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد.

این اقدام که برای بسیاری غیرمنتظره بود، روابط میان آقای فهیم و رئیس جمهور کرزی را تیره کرد، تا جایی که آقای فهیم گفت، حامد کرزی دیگر هرگز از مجاهدین حمایت نخواهد دید.

در پنج سال ریاست جمهوری آقای کرزی، مارشال فهیم گوشه نشینی اختیار کرد اما هر از گاهی از اداره آقای کرزی در زمینه آنچه که او کنار زدن مجاهدین از قدرت می خواند، به شدت انتقاد می کرد.

تا آنکه حامد کرزی در انتخابات دوم، یک بار دیگر به سراغ آقای فهیم رفت و او را بار دیگر به عنوان معاون خود در انتخابات معرفی کرد.

آقای فهیم اخیرا در حالی که برای کمپاین انتخاباتی به شمال افغانستان سفر کرده بود، از یک سوءقصد مسلحانه جان سالم بدر برد.