اعلام حمایت اسماعیل خان از کرزی

کرزی در هرات

اسماعیل خان، وزیر انرژی افغانستان و والی پیشین هرات، رسما از نامزدی حامد کرزی اعلام حمایت کرده است.

آقای کرزی همراه با اسماعیل خان امروز، ۲۳ اسد/مرداد، در میان تدابیر شدید امنیتی وارد هرات شد، در جمع هوادارانش به سخنرانی پرداخت.

اسماعیل خان در سخنرانی اش در این همایش گفت که در هفت سال گذشته در افغانستان کارهای زیادی در زمینه های بازسازی و پیشرفت این کشور انجام شده است. او همچنان ابراز امیدواری کرد که با پیروزی آقای کرزی در انتخابات به گفته او، "کمبودی هایی" که وجود دارد برطرف شود.

اسماعیل خان در این گردهمایی که در ورزشگاه هرات برگزار شد گفت: "به جناب رئیس دولت از طرف مردم با دیانت این شهر اطمینان می دهم که رفتن به پای صندوق های رای یک امانت است و مردم این امانت را با صداقت به پیشگاه شما تقدیم می کنند."

اسماعیل افزود: "امیدوارم طوری که در هفت سال گذشته، که دوره پیشرفت و بازسازی بود، دوره آینده شما هم، که انشاالله انتخاب می شوید، آرزوهای مردم افغانستان، که تامین امنیت و رفتن به طرف صلح و پیشرفت است، موفق شوید."

اسماعیل خان یکی از فرماندهان قدرتمند پیشین جهادی در غرب افغانستان است که از نفوذ گسترده ای در میان مردم هرات برخوردار است.

حامد کرزی نیز با استقبال از همراهی اسماعیل خان و برخی دیگر از افراد بانفوذ هرات با خود گفت: "به کامیابی های خود (طی چند سال گذشته) افتخار داریم، ولی هنوز به منزل مقصود نرسیده ایم، هنوز صلح سراسری در این کشور حکم فرما نیست، می خواهیم که صلح سراسری در افغانستان (حکم فرما) باشد."

وزیر انرژی افغانستان همچنین از حامد کرزی خواست در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو تامین امنیت و آسفالت راه های ارتباطی شهر هرات به ولسوالی های اطرافش را در اولویت برنامه های کاری خود قرار دهد.

در این سفر حامد کرزی را علاوه بر اسماعیل خان، شماری دیگر از مقامات بلندپایه دولتی، از جمله رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان، امرالله صالح رئیس اداره امنیت ملی، محمد محقق و شماری از اعضای شورای ملی همراهی می کردند.

عکس های بزرگی از حامد کرزی، اسماعیل خان و آقای اسپنتا، که او هم از هرات است، در ورزشگاه هرات نصب شده بود و و هواداران این نامزد ریاست جمهوری پرچم های افغانستان را به دست داشتند.

پیش از این عطا محمد نور، از فرماندهان مقتدر جهادی و والی بلخ، از نامزدی عبدالله عبدالله در انتخابات پیش رو اعلام حمایت کرده بود.

هرات از ولایات مهم و پرجمعیت افغانستان است. پیش از این نیز شماری از نامزدان مطرح ریاست جمهوری افغانستان در ادامه مبارزات انتخاباتی شان به این شهر سفر کرده و با هوادارانشان دیدار کرده بودند.

مطالب مرتبط