روحانیون افغان: در انتخابات شرکت کنید

انتخابات افغانستان

شماری از روحانیون در افغانستان ضمن تاکید بر مشروعیت انتخابات از دیدگاه اسلام، از مردم خواسته اند که در انتخابات شرکت کنند.

پیش از این برخی از گروه های تندرو اسلامی در افغانستان انتخابات را مغایر شریعت اسلامی و غیرمشروع خوانده بودند.

دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان پنجشنبه آینده، ۲۹ اسد/مرداد، برگزار خواهد شد.

این روحانیون در نشستی در کابل تاکید کردند که انتخابات از لحاظ شریعت اسلامی مشروعیت دارد و عالمان دینی باید برای تشویق مردم برای شرکت در انتخابات نقش بازی کنند.

در این نشست که از سوی نهادی موسوم به "کانون علمی و تحقیقات اسلامی" برگزار شد، دهها روحانی شرکت کردند و موضوع "اسلام و انتخابات" را مورد بحث قرار دادند.

شرکت کنندگان این نشست تاکید کردند که مردم باید در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی شرکت کنند. آنان همچنین به این نکته اشاره کردند که روحانیون خود می توانند در روند سیاسی کشور، از جمله انتخابات نقش برجسته ای داشته باشند.

مولوی عطاءالرحمان سلیم، رئیس کانون علمی و تحقیقات اسلامی در باره آنچه که در این نشست تصمیم گرفته شد گفت: "علمای کرام هر یک به نوبه خود مسئولیت خواهند گرفت و همچنین تشویق به این شدند که در منابر، مساجد، تکایا و خانقاه ها مردم را تشویق بکنند به این که اول در انتخابات سهم بگیرند و دوم به کسی رای بدهند که شایسته باشد و کفایت و درایت زعامت ملی را داشته باشد. یعنی امانتی را که نزد مردم است به اهلش بسپارند."

اگر چه برخی از روحانیون نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را مورد انتقاد قرار می دهند، ولی شرکت مردم در انتخابات را برای تعیین سرنوشت شان ضروری می دانند.

'فرض کفایی'

مولوی غلام محمد غریب، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت قندهار، در جنوب افغانستان برگزاری انتخابات را "فرض کفایی" می داند. او در این نشست تاکید کرد که مردم باید در انتخاب نامزد مورد نظر خود از دقت لازم کار گیرند.

آقای غریب گفت: "این (انتخابات) شیوه مشروع است. برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس جمهور فرض کفایی است. وظیفه ملت است که او را انتخاب کند. شیوه انتخاباتی که در سابق بود، اکنون وجود ندارد، اکنون مستقیما انتخاب می کنند. بنا بر این هر ملت، هر زن و مرد، پیر و جوان، آمر و مامور مکلف اند به کسی رای دهند که کفایت و درایت امور دنیا و آخرت در او دیده شود."

بحث مشروعیت انتخابات از دیدگاه اسلام در حالی در افغانستان مطرح می شود، که پیش از این بعضی از گروه های تندرو اسلامی انتخابات را خلاف شریعت اسلام خوانده بودند.

گروه طالبان انتخابات را تحریم کرده و به مردم گفته اند که از شرکت در انتخابات خودداری کنند. طالبان شرکت در انتخابات را حمایت از "آمریکایی های اشغالگر" دانسته اند.

این گروه هشدار داده است که مانع برگزاری انتخابات خواهند شد و در روز برگزاری انتخابات راهها را خواهند بست تا مردم نتوانند به مراکز رای گیری بروند. طالبان در آستانه برگزاری انتخابات به حملات مسلحانه خود نیز شدت بخشیده اند.

اخیراً شماری از روحانیون افغان از مخالفان مسلح دولت خواسته بودند که دست از مخالفت با انتخابات بردارند و در انتخابات شرکت کنند.

مطالب مرتبط