انفجار در مقابل مرکز فرماندهی ناتو در کابل

محل انفجار در کابل

یک انفجار نسبتاً قوی در مقابل ساختمان مرکز فرماندهی نیروهای ناتو در کابل سه کشته و ۷۰ زخمی به جا گذاشته است.

وزارت دفاع افغانستان در خبرنامه ای گفته است که این حادثه ناشی از انفجار یک خودرو بمبگذاری شده در مقابل در ورودی نیروهای بین المللی یاری امنیتی تحت فرمان ناتو بوده است.

در این خبرنامه آمده است که بمبگذار افراد غیرنظامی را هدف قرار داد و سه تن را کشته ۷۰ تن دیگر را زخمی کرده است. وزارت داخله/کشور در خبرنامه ای دیگر شمار زخمیان را ۸۵ تن گفته است.

وزارت دفاع همچنین گفته است که احتمال افزایش آمار تلفات این انفجار وجود دارد.

در همین حال راننده یک آمبولانس در محل حادثه به خبرنگار بی بی سی گفت که او دست کم شش جسد و ۱۸ زخمی را به دست خودش از محل انفجار به بیمارستان منتقل کرده است.

این راننده که نخواست که نامش فاش شود، گفت در میان زخمیان زنان و کودکان هم هستند.

این انفجار ساعت و سی بامداد، که پررفت و آمد ترین وقت روز در کابل است، روی داد و شاهدان عینی گفته اند که احتمالاً شمار افراد کشته شده بیشتر از آمار ارائه شده باشد.

به گفته این شاهدان، لحظاتی پس از انفجار آمبولانس ها به محل رسیدند و به انتقال زخمیان به بیمارستان ها مشغول شدند.

برخی از شاهدان گفته اند که خودروهای شخصی هم به انتقال زخمیان این حادثه کمک کردند.

محل انفجار یکی از محلات به شدت کنترل شده است و به طور دایمی تحت نظارت ماموران امنیتی قرار دارد.

علاوه بر مرکز فرماندهی ناتو، وزارت حمل نقل، تلویزیون ملی و سفارت ایتالیا هم در نزدیکی محل انفجار قرار دارند. سفارت آمریکا هم در همین خیابان است، ولی تنها شمار معدود خودروهایی که مجوز تردد از مقابل این سفارت را دارند و بروی دیگران بسته است. کاخ ریاست جمهوری هم در نزدیکی همین محل موقعیت دارد.

Image caption وزارت داخله می گوید این انفجار هشتاد و پنخ زخمی بجا گذاشته است

محل انفجار جایی است که شمار زیادی از کارمندان وزارت حمل و نقل و همچنین کارمندان غیرنظامی و محلی سفارت آمریکا و مرکز فرماندهی ناتو هم در آن جا از اتوبوس ها پیاده می شوند و به محل کار خود می روند.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته و یک سخنگوی این گروه گفته است که فرد بمبگذار یک افغان ساکن منطقه بگرامی کابل بود. به گفته این سخنگوی طالبان، بمبگذار انتحاری از یک خودروی که حدود ۵۰۰ کیلو گرم مواد منفجره در آن جاسازی شده بود استفاده کرد.

لحظاتی پس از انفجار با آن که پلیس محلات نزدیک به آن را به محاصره درآورد، دهها خبرنگار داخلی و خارجی که برای پوشش اخبار انتخابات به کابل سفر کرده اند به محل حادثه رسیدند.

شماری از رسانه های محلی به پوشش مستقیم اخبار این انفجار از محل حادثه پرداختند و رسانه های خارجی هم به سرعت اخبار و تصاویر آن را به مراکز خود مخابره کردند.

وزارت داخله افغانستان این انفجار را "بزدلانه" خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

این انفجار در حالی روی می دهد که پنج روز دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان باقی مانده است.

گروه های شورشی، به ویژه طالبان این انتخابات را تحریم کرده و هشدار داده اند که آن را به چالش خواهند کشید.

اگر چه مقامهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی گفته اند که امنیت این انتخابات را تامین می کنند و به شورشیان اجازه نخواهند داد که امنیت انتخابات را مختل کنند، اما نگرانی در افغانستان در این زمینه کماکان وجود دارد.

مطالب مرتبط