'ثبت نام رای دهندگان در منطقه نوزاد هلمند آغاز شد'

Image caption هلمند ناآرام ترین ولایت در جنوب افغانستان است

مقامات در جنوب افغانستان می گویند ولسوالی نوزاد در ولایت هلمند از کنترل طالبان خارج شده و کارمندان ولسوالی و کمیسیون انتخابات کار خود را در آن جا آغاز کرده اند.

عبدالستار میرزک وال، معاون والی هلمند به بی بی سی گفت ولسوالی/فرمانداری نوزاد، که از چهار سال به این سو به دست طالبان بود، در روزهای اخیر در پی عملیات مشترک ارتش و پلیس به حمایت نیروهای ناتو تحت حاکمیت دولتی درآمد.

آقای میرزک وال گفت امروز، ۲۵ اسد/مرداد گلاب منگل، والی هلمند پرچم دولت افغانستان را در این ولسوالی برافراشت و ولسوال/فرماندار و فرمانده پلیس نوزاد را معرفی کرد.

معاون والی هلمند همچنین گفت همزمان با این بازسازی، کمک به آسیب دیدگان جنگ و کار ثبت نام رای دهندگان هم در آن جا آغاز شده است.

آقای میرزک وال گفت: "در آن جا توزیع کارت های رای دهی هم به مردم آغاز شد از جانب کمیسیون انتخابات. امروز توزیع کارت شروع شد و شاید تا دو سه روز دیگر ادامه یابد."

پیش از این مقامهای کمیسیون انتخابات گفته بودند که به محض تامین امنیت در مناطقی که تحت کنترل مخالفان مسلح دولت است، ثبت نام را آغاز می کنند و انتخابات را هم در این مناطق برگزار خواهند کرد.

پیشتر از این ولسوالی های ناوه و سنگین هم در ولایت آشوب زده هلمند در پی عملیان مشترک نیروهای بین المللی و افغان از کنترل طالبان خارج شده بود و کمیسیون انتخابات کار خود را در آن جا آغاز کرده بود.

مقامهای دولتی پیش از آغاز عملیات در ولایت هلمند تایید کرده بودند که ۱۰ ولسوالی در مناطق مختلف افغانستان به دست شورشیان اداره می شود و حاکمیت دولتی در آنها وجود ندارد.

با این حال، هنوز هم چند ولسوالی تحت کنترل مخالفان است و دشوار به نظر می رسد که تا پیش از برگزاری انتخابات در ۲۹ اسد نیروهای دولتی موفق به بازپسگیری این مناطق شوند.

Image caption هزاران سرباز نیروهای بین المللی در هلمند مستقرند

این در حالی است که برخی از مقامهای دولتی از توافقاتی با شورشیان در باره خودداری آنان از اقدام به اخلال امنیت انتخابات خبر داده اند.

احمد ولی کرزی، رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر حامد کرزی، رئیس جمهوری اخیراً اعلام کرد که برخی افراد با نفوذ قومی در این ولایت گفتگو با طالبان را در این زمینه آغاز کرده اند.

رئیس شورای ولایتی قندهار گفت در ادامه تلاشها برای تامین امنیت انتخابات در این ولایت، در زمینه توافق با فرماندهان طالبان در بعضی ولسوالی ها پیشرفتهایی به دست آمده است.

همچنین روز گذشته، ۲۴ اسد، حلیم فدایی، والی میدان وردک هم مطلب مشابهی را اعلام کرد. او در یک نشست خبری گفت که به سران قومی صلاحیت داده است که با فرماندهان شورشیان در باره عدم اخلال امنیت انتخابات گفتگو کنند.

با این حال طالبان و دیگر گروههای مسلح مخالف دولت در این مورد ابراز نظری نکرده اند. آنها اخیراً به حملات خود شدت بخشیده و تهدید کرده اند که امنیت انتخابات را به چالش خواهند کشید.

روز گذشته یک انفجار انتحاری در مرکز شهر کابل در مقابل ساختمان مرکز فرماندهی ناتو در کابل دست کم هفت زخمی و بیش از ۹۰ زخمی بجا گذاشت.

همچنین در خشونت های پراگنده دیگر در مناطق مختلف افغانستان نزدیک به ۳۰ تن دیگر کشته و ۱۷ تن زخمی شدند.

اگر چه مقامهای امنیتی افغان و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که امنیت انتخابات را تامین خواهند کرد و تدابیر ویژه ای را در این زمینه روی دست دارند.

اما نگرانی در میان مردم در باره اخلال امنیت در روز انتخابات وجود دارد.

مطالب مرتبط