انصراف چهار نامزد به نفع حامد کرزی

حامد کرزی

چهار تن از نامزدان دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آخرین روز مبارزات انتخاباتی اعلام کردند که از نامزدی خود به نفع آقای کرزی رئیس جمهوری کنونی انصراف داده اند.

حکیم تورسن، یاسین صافی و نصیر انیس، در آخرین روز مبارزات انتخاباتی به نفع آقای کرزی کنار رفتند اما اعلامیه ای ستاد انتخاباتی هدایت امین ارسلا در مورد انصراف او به نفع آقای کرزی در ساعت 9 شب به رسانه ها رسید یعنی زمانی که تنها سه ساعت دیگر به پایان مهلت مبارزات انتخاباتی باقی مانده بود.

هدایت امین ارسلا در کابینه کنونی کرزی به عنوان وزیر ارشد خوانده می شود، پارلمان افغانستان این پست را به رسمیت نشناخت و به آقای ارسلا رای اعتماد نداد. آقای ارسلا سمت اجرایی ندارد ولی در جلسات کابینه شرکت می کند.

آقای ارسلا در هفت سال گذشته سمت های مختلف دولتی داشته و در زمان برهان الدین ربانی رئیس دولت مجاهدین نیز سمت وزارت داشت.

اما سه نامزد دیگر که به نفع آقای کرزی کنار رفته اند کمتر شناخته شده هستند.

پیش از این نیز سه تن از نامزدان به نفع آقای کرزی و یک نامزد به نفع دکتر عبدالله از نامزدی خود کناره گیری کرده بودند. همچنین یک نامزد دیگر به نفع جلال کریم منصرف شده بود.

اگرچه از همان آغاز اعلام فهرست طولانی نامزدان ریاست جمهوری، این احتمال وجود داشت که شماری از نامزدان از نامزدی خود انصراف دهند، در جریان مبارزات انتخاباتی شورایی به نام "شورای تشریک مساعی نامزدها" تشکیل شد که تلاش کرد حدود 20 تن از نامزدان به نفع یکی از نامزد ها کناره گیری کنند، اما تلاش های این شورا به نتیجه ای نرسید.

ظاهرا انصراف این نامزدها و نامزد هایی که قبلا به نفع آقای کرزی کناره گیری کرده بودند. ممکن است شمار آرای آقای کرزی را بیشتر کند، اما از آنجایی که هیچ یک از کسانی که انصراف داده اند جزء نامزدان پیشتاز نیستند، بعید به نظر می رسد این انصراف ها تاثیر قابل ملاحظه ای داشته باشد.

از سوی دیگر انصراف این نامزد ها در آخرین ساعات مهلت تبلیغات انتخاباتی این مساله را دشوار می سازد که هواداران همه نامزدانی که انصراف داده اند مطلع شوند.

در نتیجه انصراف این چهار نامزد دورنمای برد و باخت انتخابات را خیلی روشن نمی کند. و سوال اساسی "که برنده خواهد بود" همچنان به قوت خود باقی است. سوالی که دومین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را با دور قبلی که پنج سال پیش برگزار شد بسیار متمایز می کند.

هنوز حتی مشخص نیست که یکی از نامزدان پیشتاز خواهند توانست با کسب بیش از 50 در صد آراء انتخابات نتیجه انتخابات را قطعی و نهایی کنند و این سوال که شاید انتخابات افغانستان به دور دوم کشیده شود هنوز وجود دارد.

مطالب مرتبط