'نگرانی جدی' آمریکا از بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان

ژنرال دوستم
Image caption ژنرال دوستم از چهره های شناخته شده جهادی در افغانستان است

سفارت آمریکا در کابل در یک بیانیه غیرمعمول، نسبت به بازگشت ژنرال عبدالرشید دوستم به افغانستان و نقشی که او در این کشور بازی خواهد کرد، ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه سفارت آمریکا آمده که این سفارت نگرانی جدی خود را در این زمینه به دولت افغانستان ابراز داشته است.

ژنرال دوستم که حدود یک سال گذشته را در ترکیه بسر برده است، روز گذشته و در آستانه برگزاری دومین انتخابات افغانستان به این کشور بازگشت.

بازگشت آقای دوستم به افغانستان در پی چندین روز تظاهرات هوادارانش در شمال این کشور صورت گرفت که هشدار دادند اگر او به کشور برنگردد، انتخابات را تحریم خواهند کرد.

ژنرال دوستم که از فرماندهان سابق جهادی و چهره ای بسیار با نفوذ در میان ازبک های افغانستان است، از نامزدی حامد کرزی در انتخابات پیش رو حمایت کرده است.

'نقض گسترده حقوق بشر'

سفارت آمریکا در کابل در اعلامیه خود گفته است که بازگشت آقای دوستم به افغانستان، سوالهای را که در مورد گذشته او مطرح بوده یک بار دیگر برجسته می کند.

در اعلامیه آمده است: "در میان سایر نگرانی ها، اعمال او در گذشته، سوالهای را در مورد مقصر بودن او در نقض گسترده حقوق بشری بوجود می آورد."

اعلامیه افزوده است: "ایالات متحده نگرانی جدی خود را در مورد نقش آقای دوستم در افغانستان، به ویژه در جریان انتخابات تاریخی، به دولت افغانستان واضح کرده است."

ژنرال دوستم یکی از چهره های اصلی در جنگ داخلی افغانستان بوده است.

اخیرا ادعاهایی در مورد کشتار دسته جمعی زندانیان طالبان در سال 2001 میلادی که مسئولیت نگهداری از آنان را ژنرال دوستم برعهده داشت یک بار دیگر از سوی اداره باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مطرح شد و آقای اوباما گفت که در حال بررسی این ادعاها است.

صدها نفر از هواداران ژنرال دوستم اخیرا در شماری از شهرهای شمالی افغانستان در اعتراض به عدم بازگشت او به افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات، دست به تظاهرات زدند.

این افراد هشدار دادند که عدم بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان، منجر به تحریم انتخابات از سوی هواداران او خواهد شد.

ولی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان که دستور تعلیق ژنرال دوستم از سمت رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح افغانستان را لغو کرده تاکید داشته است که مانعی برای بازگشت او به افغانستان وجود ندارد.

رئیس جمهوری افغانستان در جواب به این نگرانی ها که گویا آمریکا مانع از برگشت ژنرال دوستم به افغانستان می شود، گفت که دولت افغانستان مسئولیت دارد از آقای دوستم در صورت بازگشت به افغانستان، حفاظت کند.

سیامک هروی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان گفت که افغانستان یک کشور مستقل است و دولت این کشور آماده است امنیت ژنرال دوستم را تامین کند.

اما اعلامیه صریح سفارت آمریکا در مورد بازگشت ژنرال دوستم به افغانستان و ابراز نگرانی جدی در این مورد، به این مسئله جنبه تازه ای داده است.

دیپلماتهای آمریکایی در گذشته هیچگاه با چنین صراحتی در مورد فرماندهان سابق جهادی افغانستان ابراز نظر نکرده بودند.

مطالب مرتبط