روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۷ اسد

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی نود سالگی استقلال افغانستان و تشویق مردم به شرکت در انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد پرداخته اند.

استقلال افغانستان در ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸ از نفوذ بریتانیا توسط امان الله خان، شاه جوان این کشور در پی سومین جنگ "افغان و انگلیس" اعلام شد و بریتانیا استقلال افغانستان را به رسمیت شناخت. روزنامه نخست نوشته که پس از اعلام استقلال افغانستان در ۹۰ سال پیش، این کشور بارها مورد "تجاوز" قرار گرفت و با نرسیدن به توانایی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعلی، از دستیابی به استقلال به معنای "کلاسیک" بازماند.

به نظر نویسنده، اکنون سالروز استقلال در افغانستان بیشتر به عنوان یک ارزش تاریخی بزرگداشت می شود و "استقلال واقعی" کشور با چالش های زیادی مواجه است.

به نظر نویسنده مطلب، استقلال "امری نسبی" است و هیچ کشوری، حتی کشورهایی مانند آمریکا هم در وضعیتی نیستند که در همه زمینه ها در سطح بین المللی "مستقلانه و بدون موانع" عمل کنند.

نویسنده این مطب به این باور است ثبات سیاسی کنونی افغانستان که در آن امکان بزرگداشت سالروز استقلال کشور به دست آمده بیشتر محصول حضور نیروهای بین المللی است و نه شرایط، بسترها و اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان.

آرمان ملی هم در سرمقاله خود در پاسخ به این پرسش که افغانستان ۹۰ سال پس از بازیابی استقلال، اکنون هم مستقل است، نوشته که پاسخ دادن به این پرسش "دشوار" است.

آرمان ملی انتقاد کرده است که رهبران افغانستان در ۹۰ سال گذشته نکوشیدند تا این کشور در کنار کشورهای پیشرفته قرار گیرد و به توسعه اقتصادی و اجتماعی برسد.

به نظر آرمان ملی، افغانستان به دلیل این که استقلال اقتصادی ندارد، مجبور است فشارهای جامعه جهانی را بپذیرد. اما روزنامه افزوده است که مردم به "یمن تقریب" روزهای استقلال، ۲۸ و انتخابات، ۲۹ اسد و با شرکت در انتخابات، "دشمنان" را خجالت زده و درمانده خوهند کرد.

انیس بازیابی استقلال کشور در سال ۱۲۹۸ خورشیدی را ناشی از "وفاق ملی" و "عنصر ایمان" دانسته و تاکید کرده است که در حال حاضر هم افغانستان نیازمند اتحاد و تفاهم است.

انیس تاکید کرده است که اگر مردم افغانستان متحد نباشند، همه ارزشهای ملی در غبار جنگ رنگ می بازد و این کشور به کانون مصیبت ها مبدل خواهد شد.

دیگر روزنامه های دولتی، از جمله هیواد و اصلاح هم مطالب زیادی را به استقلال کشور اختصاص داده و مردم را به همبستگی بیشتر فراخوانده است.

اصلاح در سرمقاله خود ۲۸ اسد، روز استقلال و ۲۹ اسد، روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را دو روز "افتخارآمیز در کنار هم" خوانده و مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کرده است.

چراغ شرکت در انتخابات بیست و نهم اسد را "وجیبه ملی و شرعی" خوانده و تاکید کرده است که مردم باید برای "تامین وحدت ملی، صلح و امنیت و عدالت اجتماعی" در تعیین سرنوشت خود شرکت کنند.

چراغ همچنین نوشته است که احکام و سنت هایی در اسلام وجود دارد که با تفسیر و تحلیل آنها می توان به "نظریه ای جامع" در باره انتخابات دست یافت. به نوشته چراغ، احکام مربوط به انتخابات را در سه بخش "شورا، اجماع و بیعت" باید بررسی کرد.

روزنامه در ادامه از مردم افغانستان خواسته است که بدون توجه به مسائل زبانی، نژادی و منطقه ای در انتخابات شرکت کنند و نگذارند انتخابات دستخوش "اعمال غیراسلامی" مخالفان داخلی و خارجی شود.

روزنامه اراده در سرمقاله خود با عنوان "رای یک امانت است" نوشته که انتخابات روندی دموکراتیک است که برای تعیین و انتخاب نظام راهی "معقول" است.

این روزنامه هم تاکید کرده است که مردم باید با رفتن به پای صندوق های رای و با استفاده از آرای خود در تعیین سرنوشت آینده خود سهم بگیرند.