حال و هوای شهر کابل در روز انتخابات

کابل
Image caption شهر کابل خلوت تر از هر روز دیگر است

شهر کابل در روز انتخابات خلوت تر از هر روز دیگر است. بسیارها دلیل آن را تعطیلی و همچنین نگرانی های امنیتی می دانند.

در خیابانهای شهر کابل رفت و آمد بسیار کم است و خود روها هم مانند هر روز در جاده ها زیاد رفت و آمد نمی کنند. برخی از راننده ها با استقبال از انتخابات آهنگ های میهنی را با بلندگوهایی که به ضبط خودروهای خود نصب کرده اند، پخش می کنند.

خیابانهای شهر کابل با ایست های متعدد بازرسی با تدابیر شدید امنیتی تحت نظارت ماموران امنیتی قرار دارند.

در شماری از ایست های بازرسی از سگ ها هم برای بازرسی خودرو ها استفاده می شود؛ چیزی که در فرهنگ افغان به شدت تنفرآمیز است. افغانها سگ را "نجس" و هر گونه تماس با سگ را غیر قابل قبول می دانند.

شماری از مردم به دلیل ایست های بی شمار بازرسی و به ویژه بازرسی با سگ ها نخواسته اند در به شهر گشت و گذار کنند.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد مامور پلیس و سرباز ارتش در تامین کابل سهم دارند، اما آن چه واضح است که حضور نیروهای امنیتی در شهر کابل بیشتر از هر زمان دیگر است.

Image caption یک مرکز رایگیری در کابل

نیروهای بین المللی هم در سطوح مختلف نیروهای افغان را در تامین امنیت پایتخت، که اخیراً شاهد چند مورد بمبگذاری انتحاری بوده است کمک می کنند.

بیشتر مغازه ها و رستوران ها هم در خیابانهای کابل بسته اند. مراکز خریدی که باز هستند هم شاهد حضور مشتریان زیادی نیستند.

امروز در افغانستان تعطیل عمومی هم است. شاید یکی از دلائل عمده آرامش در خیابانهای شهر کابل همین تعطیلی باشد. ولی بسیاری نگرانی امنیتی را هم از دلائل عمده بیرون نیامدن مردم به خیابانها می دانند.

مردی که به یک مرکز رای گیری آمده بود، گفت: "مردم می ترسند، در هراسند، این وضعیت باید تغییر کند."

شهر کابل بامداد امروز شاهد دست کم سه انفجار بوده، اما این انفجارها تلفات جانی در پی نداشته است. یکی از این انفجارها ناشی از انفجار یک بمب صوتی بوده است. همچنین از درگیری پلیس با مردان مسلح در شرق شهر کابل نیز گزارش شده است.

صف های طولانی در مراکز رای گیری

اما در مراکز رای گیری چه می گذرد؟ شماری از مراکز رای گیری با صفوف طولانی رای دهندگان با استقبال گسترده مردم مواجه شده است.

ولی در همه مراکز این گونه نیست. برخی از مراکز رای دهی آن گونه که انتظار می رفت با جمعیت زیاد مردم مواجه نیست. شماری از رای دهندگان می گوند نگرانی امنیتی باعث شده که شمار زیادی از کسانی که تصمیم به دادن رای داشته اند، از مراجعه به این مراکز خودداری کرده اند.

Image caption ایست های متعدد بازرسی باعث شده تا حضور مردم در خیابان ها کمتر شود

اگر چه برخی از کسانی که تا این لحظه رای نداده اند، می گویند تصمیم دارند، در اواخر زمان رای گیری به مراکز رای گری خواهند رفت.

رای گیری ساعت هفت بامداد آغاز شده و قرار است تا ساعت پنج عصر ادامه یابد.

لیسه/دبیرستان دخترانه ملالی در مرکز شهر کابل، روبروی وزارت داخله/کشور، یکی از مراکز رای گیری است. منطقه ای که این مراکز در آن واقع شده، به شدت تحت تدابیر امنیتی قرار دارد. چند سفارتخانه و مراکز دولتی در آن جا واقع شده است.

شمار کمی از رای دهندگان به این مرکز رای گیری آمده اند. بیشتر رای دهندگان این مرکز را ماموران دولتی تشکیل می دهند.

بسیاری از اتاق های رای گیری در این مرکز خالی است و ماموران این مرکز در صندلی های خود نشسته و منتظر ورود رای دهندگان هستند.

در اتاق های مخصوص گرفتن آرای مردان افراد به برخی از اتاق می روند و آرای خود را به صندوق می اندازند، ولی در اتاق های مخصوص گرفتن آرای زنان وضعیت از این هم بدتر است.

دقایق طولانی در این اتاق ها هیچ زنی برای دادن رای حضور نیافت. به یکی از این اتاق ها شماری از ناظران داخلی و بین المللی و خبرنگاران سر زده بودند، ولی به نظر می رسید، شمار زنانی که تا آن لحظه (حدود ساعت ده و سی قبل ظهر) در این اتاق رای داده بودند، کمی بیشتر از تعداد آنها بوده است.

شاید از دیگر دلائل حضور کم مردم در این مرکز تدابیر شدید امنیتی و همچنین کم بودن خانه های مسکونی در این منطقه بوده است.

رفت و آمد خودروها در خیابانی که این مرکز رای گیری واقع شده، ممنوع است و در دیگر خیابانها هم خودروها در مناطق مختلف توسط ماموران امنیتی بازرسی می شوند.