گزارش دولت افغانستان از مشکلات امنیتی در روز انتخابات

Image caption انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

مقامهای ارشد امنیتی افغانستان تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را علی رغم وقوع یک رشته خشونتها، موفقیت آمیز خوانده اند.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور، امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی و عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات در یک نشست مشترک خبری "موفقیت" نیروهای امنیتی در تامنیت انتخابات را ستودند.

در طول روز پنج شنبه، بیست و نهم اسد/مرداد، همزمان با برگزاری انتخابات یک رشته حملات در مناطق مختلف افغانستان، از جمله شهر کابل از سوی شورشیان انجام شد و به گفته مقامات، مجموع خشونت ها در سراسر افغانستان به ۱۳۹ مورد می رسد. به گفته آنان، چند بمبگذاری انتحاری هم شامل این خشونت ها بوده است.

آقای وردک گفت که در کل ۱۸ تن از نیروهای امنیتی و ۹ غیرنظامی کشته و ۳۹ مامور و سرباز امنیتی و ۱۳ غیرنظامی در این خشونت ها زخمی شدند.

وزیر دفاع همچنین گفت که در مجموع ۹۵ درصد مراکز از ۶۹۶۹ مرکز رای گیری باز بوده است و تنها پنج درصد این مراکز مسدود ماندند.

حنیف اتمر، وزیر داخله در این نشست گفت که در ۷۰ درصد مناطق افغانستان انتخابات به خوبی برگزار شد و ۳۰ درصد مناطق دیگر با وجود تهدیدهای امنیتی مردم تلاش کردند در انتخابات شرکت کنند.

حدود سیصد هزار سرباز و مامور امنیتی افغان و نیروهای بین المللی برای تامین امنیت این انتخابات موظف شدند و همچنین نیروهای هوایی وظیفه نظارت بر امنیت انتخابات را به عهده داشتند.

در این نشست رئیس اداره امنیت ملی گفت که ماموران امنیتی یک رشته برنامه های خرابکارانه شورشیان را، که برای اخلال امنیت انتخابات برنامه ریزی شده بود، در مناطق مختلف افغانستان خنثی کردند.

به گفته او، ماموران امنیتی یک گروه بزرگ حمله کنندگان شورشی را در کابل دستگیر کرده و ۹ تن در ولایت میدان-وردک، در غرب کابل، که آماده حمله بودند، بازداشت شده اند.

آقای صالح افزود که ۱۲برنامه "خرابکارانه دشمنان" در ولایت غربی هرات خنثی شد و همچنین از وقوع شش انفجار در ولایت قندهار در جنوب افغانستان جلوگیری شد.

رئیس اداره امنیت ملی همچنین افزود برنامه هایی وجود داشت که امنیت انتخابات ولایت تخار، در شمال و ننگرهار در شرق افغانستان مختل شود.

Image caption بیش از سیصد هزار نیروهای داخلی و خارجی در تامین امنیت انتخابات سهم داشتند

امرالله صالح همچنین گفت در میان دستگیر شدگان فردی به نام مستعار "حاجی عبدالله" است که در ولایت جنوبی غزنی دستگیر شد. به گفته او، این فرد از مقامهای اطلاعاتی طالبان بوده و مقام ریاست سابق اداره اطلاعات ولایت هلمند را به عهده داشته است.

آقای صالح گفت این فرد پیش از این فعالیت های خود را از شهر کویته پاکستان سازمان دهی می کرد و این بار که وارد خاک افغانستان شده بود دستگیر شد.

رئیس اداره امنیت به طور تلویحی گفت که ممکن است برخی از برنامه های خرابکارانه علیه برگزاری انتخابات در افغانستان در خارج از این کشور سازمان دهی شده باشد.

آقای صالح گفت برنامه تامین امنیت انتخابات با موفقیت انجام شد و برنامه بعدی نیروهای امنیتی تامین امنیت مراکز شمارش آرا است.

گزارش شده که شمارش آرا از همین اکنون در سراسر افغانستان آغاز شده و قرار است نتایج اولیه انتخابات در ۱۲ سنبله/شهریور اعلام شود. نتایج نهایی انتخابات در ۲۶ همین ماه پس از رسیدگی به شکایت های احتمالی اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط