رای دهندگان افغان در روز انتخابات چه می گویند؟

انتخابات افغانستان
Image caption امنیت نگرانی اصلی رای دهندگان افغان را تشکیل می دهد

بهبود امنیت از دلائل اصلی شماری از رای دهندگان در افغانستان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ساعت هفت بامداد امروز در سراسر افغانستان تحت تدابیر ویژه امنیت برگزار شد، اما با فرود آمدن چند راکت و انفجار در شهرهای مختلف از جمله کابل به همراه شد.

امنیت از مشکلات اصلی در زندگی مردم افغانستان است. بسیاری از رای دهندگان می گویند ناامنی بر زندگی آنها سایه افگنده و حالا بهبود امنیت به یکی از آرزوهای اصلی آنها مبدل شده است.

حمید گل هتلداری در شهر کابل گفت او و خانواده اش بامداد امروز نخستین کاری که انجام دادند، رفتن به مرکز رای دهی بود. حمید گل گفت او و اعضای خانواده او برای این رای دادند که رئیس جمهوری در کشور انتخاب شود که برای بهبود امنیت تلاش بیشتری به خرج دهد.

او گفت: "تفنگ به زور، رای به رضا. رای دادن واجب است. ما برای این رای دادیم که اوضاع کشور ما بهتر شود و ما بتوانیم در وضعیت بهتری کار کنیم."

محمد حشمت، دانش آموز هم به همین دلیل رای داده است. او گفت: "می خواهم رئیس جمهوری برنده شود که امنیت را تامین کند و در وضعیت امنیتی تغییر بیاورد. در حال حاضر به پلیس اعتماد زیادی وجود ندارد. دولت باید پلیس را اصلاح کند و شورشیان را هم گم کند."

ذبیح الله زهیر، رئیس جامعه افغانها در بریتانیا، که می گوید برای شرکت در انتخابات به افغانستان آمده است، دلیل شرکت خود در انتخابات را تقویت روند دموکراسی و انتخابات در کشور عنوان کرد.

او افزود: "می خواهم در کشور تغییر بیایید، وضع امنیتی و اقتصادی بهبود یابد. مردم در ترس و هراس زندگی می کنند. این وضعیت باید تغییر کند."

'برای من اهمیتی ندارد'

Image caption انتخابات امروز با تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است

اما همه رای دهندگان این گونه فکر نمی کنند. شماری هم هستند که تصمیم دارند در انتخابات شرکت نکنند.

جوانی در کابل ، که نخواست نامش فاش شود، گفت شرکت کردن در انتخابات برای او اهمیتی ندارد. او گفت به این دلیل در انتخابات شرکت نمی کند که هر کسی در انتخابات رئیس جمهوری شود، به زندگی مردم توجه نمی کند.

جوان دیگری هم گفت: "کارت گرفته ام، اما فکر نمی کنم این که در انتخابات شرکت کنم یا نکنم، اهمیت زیادی داشته باشد."

او افزود مطمئن نیست که انتخابات به طور شفاف برگزار شود. این رای دهنده دانش آموز مدعی است که رنگ مخصوصی که برای رنگ کردن انگشتان رای دهندگان در مراکز رایگیری وجود دارد، مورد اعتماد نیست.

به گفته او، این رنگ از انگشت برادرش که رای داده، پاک شده است. او گفت این موضوع بیشتر او را به عدم شرکت در انتخابات تشویق کرده است.

این موضوع را برخی از دیگر رای دهندگان هم مطرح کرده اند. اما مسئولان کمیسیون انتخابات این نگرانی و ادعاها در مورد کیفیت این رنگ را رد کرده اند. همچنین بامداد امروز گزارش شد ماشینی که با آن کارت های شناسایی رای دهندگان سوراخ می شود، به درستی کار نمی کند.

در یک مرکز رای دهی در لیسه/دبیرستان ملالی، در مقابل ساختمان وزارت داخله/کشور افغانستان به عوض سوراخ کردن این کارت ها، گوشه ای از کارت ها با قیچی بریده می شود. مسئول این مرکز، گفت این کار مطابق دستور کمیسیون انجام می شود.

رابرت واتکینز، یکی از ناظران سازمان ملل، که به همین مرکز حضور یافته بود، این کار را "غیرمعمول" دانست، اما او گفت که انتخابات در کل به گونه عادی پیش می رود و مشکل خاصی وجود ندارد.