دوتن از نامزدان:'رنگ انگشت رای دهندگان پاک شده است'

رنگ انگشت رای دهندگان افغان - عکس از یوناما
Image caption رنگ انگشت رای دهندگان افغان - عکس از یوناما

در ساعات پایانی رای دهی در دومین انتخابات افغانستان، گزارشهایی در مورد پاک شدن رنگ انگشت رای دهندگان در انتخابات مطرح شده است.

شماری از خبرنگاران در مراکز مختلف رای گیری، شاهد پاک شدن بخشی از رنگ انگشتان تعدادی از رای دهندگان بوده اند، و شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز ادعای مشابهی را مطرح کرده اند.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان "بی کیفیت" بودن رنگ را رد کرده است. با این حال، یک مسئول دارانشای کمیسیون انتخابات گفت که احتمالا در برخی از موارد، رنگ به دلیل عدم استفاده درست از سوی کارمندان انتخاباتی، پاک شده باشد.

حدود هفده میلیون نفر برای شرکت در انتخابات افغانستان ثبت نام کرده اند. در این انتخابات، سی و یک نفر به شمول حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی و نامزد انتخابات دوم، با هم رقابت می کنند.

دکتر عبدالله عبدالله، وزیر سابق خارجه و اشرف غنی احمدزی، وزیر سابق مالیه افغانستان نیز در میان نامزدهای انتخابات هستند.

'توقف فوری انتخابات'

رمضان بشردوست و عبدالله عبدالله، از جمله نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در میان کسانی هستند که ادعای پاک شدن رنگ انگشت رای دهندگان را مطرح می کنند.

آقای بشردوست، دقایقی پس از آنکه در کابل رای خود را به صندوق ریخت، گفت که رنگ انگشت او پاک شده و می تواند برای بار دوم نیز رای دهد.

او گفت: "رنگ پاک می شود... بنا من می توانم برای بار دو و سوم رای بدهم. به همین دلیل است که از کرزی و سفیر آمریکا درخواست کردم که انتخابات را فورا متوقف کنند."

عبدالله عبدالله، دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز در نامه ای که به رسانه ها فرستاده و در آن فهرست طولانی از آنچه که او تخطی های انتخاباتی می خواند را برشمرده است، تاکید کرده که در شماری از مراکز رای دهی، رنگ انگشت رای دهندگان پاک شده است.

آقای عبدالله در اعلامیه ای خود نوشته است که در چندین مورد، رنگ انگشت رای دهندگان در مراکز انتخابات در ولایت هرات، در غرب افغانستان پاک شده است.

پیش از این، والی بلخ نیز ادعا کرده بود که موادی در میان رای دهندگان توزیع شده که قادر است رنگ را از انگشت رای دهندگان پاک کند.

Image caption آقای عبدالله، فهرست طولانی از "تخطی های انتخاباتی" را در اختیار رسانه قرار داده است

در میان این افراد، برخی خبرنگاران افغان نیز گزارش کرده اند که شاهد پاک شدن رنگ از انگشت رای دهندگان بوده اند - اما این موارد محدود بوده است.

'رنگ پاک نمی شود'

دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان در جواب به این نگرانی ها گفته که اگر مواردی از پاک شدن رنگ وجود داشته، در حدی نبوده است که باعث ایجاد نگرانی در مورد نتایج انتخابات شود.

ذکریا بارکزی، معاون دارالانشای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی بی سی گفت که این نگرانی ها با آنها نیز در میان گذاشته شده، اما او تاکید کرد که این موارد بسیار جدی نبوده است.

آقای بارکزی گفت: "باید بگویم که رنگ اصلا پاک نمی شود. اما امکان دارد مشکلی وجود داشته باشد که در بعضی از محلات، کارمندان ما بوتل/بطری های رنگ را درست مخلوط نکرده اند. چون بوتل های رنگ قبل از استفاده باید خوب مخلوط شود."

او افزود: "به این دلیل، من خودم انگشت ها را در بسیاری از جاها آزمایش کردم، و در جاهایی که از آن به ما شکایت رسیده بود، هیات فرستادیم، آنها تایید کردند که اگر رنگ به درستی استفاده شود، مشکلی وجود نخواهد داشت."

افغانستان دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود را تجربه می کند.

در انتخابات ریاست جمهوری اول که در سال 2004 میلادی برگزار شد، مشکل پاک شدن رنگ انگشت رای دهندگان منجر به تاخیر چند ساعته در روند رای دهی شد - اما مسئولان بعدا اعلام کردند که مشکل را رفع کرده اند.

مسئولیت برگزاری دومین انتخابات افغانستان را افغانها برعهده دارند؛ برعکس انتخابات اول که کمیسیونی مشترک از دپلومات های خارجی و کارمندان افغان در برگزاری آن دخیل بودند.

مسئولان می گویند، برگزاری انتخابات افغانستان بدون شک با مشکلاتی روبرو خواهد بود، اما تاکید دارند که این مشکلات در حدی نیست که سلامت انتخابات و نتایج نهایی آن را تهدید کند.

مطالب مرتبط