'۱۱ کارمند کمیسیون انتخابات و ۴ سرباز ناتو کشته شده اند'

انتخابات افغانستان
Image caption انتخابات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است که ۱۱ کارمند این کمیسیون از آغاز آمادگی ها تا برگزاری انتخابات کشته شده اند.

این کمیسیون در اعلامیه ای گفته است که این افراد "متعهد به برگزاری انتخابات شفاف و موفقانه در کشور بودند و از آغاز آمادگی ها برای روند رایگیری تا پنجشنبه، ۲۸ اسد (مرداد) ۱۳۸۸ در نتیجه حملات خصمانه افراد مسلح ناشناس و سوء قصد دشمنان صلح و آرامش به شهادت رسیدند."

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات به بی بی سی گفت که چهار تن از این کارمندان در ولایت بدخشان، در شمال شرق و سه تن دیگر آنان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان کشته شدند.

آقای نور گفت بیشتر این افراد پیش از برگزاری انتخابات، هنگام انتقال مواد انتخاباتی به مراکز رایگیری در اثر انفجار بمبهای کنار جاده ای کشته شدند.

به گفته آقای نور، آخرین فرد از این کارمندان در ولایت بلخ، در شمال افغانستان روز گذشته، پس از پایان رسمی رایگیری و هنگام انتقال وسایل یک مرکز رایگیری کشته شد.

با وجود این کمیسیون انتخابات در اعلامیه خود نوشته است که برگزاری انتخابات برای مردم افغانستان "موفقیتی بزرگ" شمرده می شود. کمیسیون می افزاید که با وجود تهدیدهای امنیتی مخالفان، "انتخابات در سراسر کشور با حضور گسترده مردم موفقانه به پایان رسید."

کمیسیون در این اعلامیه از مردم افغانستان خواسته است "به حمایت خود از روند انتخابات ادامه دهند و نگذارند مخالفان این روند را تخریب کنند."

این در حالی است که ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیروهای امنیتی این کشور را برای تامین "موفقانه" امنیت انتخابات روز پنجشنبه ستوده است.

ژنرال مک کریستال در اعلامیه ای گفته است: "در مورد انتخابات، نیروهای امنیتی افغانستان کاری ستودنی را با تمام مسائلی که مواجه شدند، انجام دادند."

Image caption وزیر دفاع افغانستان گفته است بیش از ۹۵ درصد مراکز رایگیری در روز انتخابات باز بوده است

او افزوده است: "اگرچه خشونت بالاتر از حد معمول بود، اما نیروهای امنیتی افغانستان شورشها برای جلوگیری از دسترسی افغان به مراکز رایگیری را به گونه موثری متوقف کردند."

فرمانده ناتو همچنین در اعلامیه خود نوشته است که "وضعیت امنیتی امروز بیانگر برنامه ریزی موفقانه و تلاشهای نیروهای امنیتی افغانستان و همچنین نمایانگر توانایی حرفه ای و جانفشانی آنها برای امنیت آینده ملت آنها است."

در همین حال ناتو اعلام کرده است که ظرف سه روز اخیر چهار سرباز این سازمان در پی انفجار بمب های کنار جاده ای در جنوب و شرق افغانستان کشته شده اند.

بر اساس یک اعلامیه ناتو، یکی از این سربازان امروز در شرق افغانستان در پی انفجار بمب کنار جاده ای در شرق افغانستان کشته شده است. یک سخنگوی نیروهای آمریکایی تایید کرده است که این سرباز آمریکایی بوده است.

از ولایت کنر گزارش شده است که یک سرباز ناتو در پی برخورد خودرو حاملش با یک بمب کنار جاده ای کشته شد.

همچنین بر اساس یک اعلامیه دیگر ناتو، یک سرباز دیگر این سازمان هم در شرق افغانستان در روز انتخابات کشته شد. این سرباز هم آمریکایی بوده است.

ناتو در یک اعلامیه دیگر از کشته شدن دو سرباز خود خبر داده است. بر اساس این اعلامیه این سربازان یک روز پیش از انتخابات در جنوب افغانستان هنگام گشتزنی کشته شدند.

این در حالی است که بر اساس گزارش مقامهای ارشد امنیتی افغان، در روز انتخابات در سراسر افغانستان حدود ۱۳۹ مورد خشونت به ثبت رسید که شامل چند مورد بمبگذاری انتحاری هم می شود.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان گفت که در مجموع این خشونت ها ۱۸ تن از نیروهای امنیتی و ۹ غیرنظامی کشته و ۳۹ مامور امنیتی و سرباز و ۱۳ غیرنظامی در این خشونت ها زخمی شدند.

با این حال، به گفته وزیر دفاع، در مجموع ۹۵ درصد مراکز از ۶۹۶۹ مرکز رای گیری در سراسر کشور باز بوده است و تنها پنج درصد این مراکز مسدود ماندند.

مطالب مرتبط