ستاد کرزی و عبدالله مدعی پیروزی شدند

حامد کرزی
Image caption کرزی از سال 2001 تا اکنون رئیس جمهوری افغانستان بوده است

ستاد انتخاباتی حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری، اعلام کرده که او برای پیروزی در انتخابات آرای کافی به دست آورده است.

حاجی دین محمد، رئیس ستاد آقای کرزی گفته که او اکثریت آرای انتخابات را به دست آورده است با کسب حد نصاب لازم، نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات ندارد.

بر اساس قانون در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هر نامزدی که پنجاه در صد به علاوه یک رای به دست آرود برنده انتخابات شناخته می شود. اگر هیچ نامزدی نتواند این تعداد آرا را به دست آرود، دو نامزدی که آرای بیشتری گرفته اند وارد دور دوم انتخابات می شوند.

همزمان، دکتر عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی در انتخابات روز پنجشنبه، ۲۹ اسد/مرداد هم ادعای پیروزی کرده است.

آقای عبدالله همچنین به بی بی سی گفت که او مدارکی را در باره "چندین مورد تقلب جدی" در ولایت جنوبی قندهار، زادگاه حامد کرزی به کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی ارائه کرده است.

اما کمیسیون انتخابات هشدار داده است که نامزهای انتخابات باید از گمانه زنی در باره نتایج انتخابات خودداری کنند.

کمیسیون انتخابات که برگزاری و شمارش آرای انتخابات را به عهده دارد، مطابق برنامه از پیش اعلام شده در دوازدهم سنبله/شهریور نتایج اولیه انتخابات را اعلام خواهد کرد. نتایج نهایی این انتخابات در بیست و ششم سنبله رسماً پس از رسیدگی به شکایات احتمالی اعلام خواهد شد.

با این حال، مقامهای کمیسیون انتخابات روز گذشته اعلام کردند که شمارش آرا پس از پایان انتخابات در سراسر کشور آغاز شده است.

Image caption ستاد آقای عبدالله هم گفته که او برنده انتخابات است

زکریا بارکزی، معاون دارالانشای کمیسیون انتخابات گفته است که نیایج اولیه انتخابات تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد.

او افزود: ""میزان مشارکت مردم از جنوب تا شمال و مناطق مرکزی افغانستان متفاوت بود، اما با وجود این رضایت بخش است و من فکر می کنم میزان مشارکت مردم در انتخابات از ۴۰ تا ۵۰ درصد خواهد بود."

حاجی دین محمد، رئیس ستاد انتخاباتی آقای کرزی گفت مبنای ادعای او مبنی بر پیروزی آقای کرزی اطلاعاتی است که حدود ۲۹ هزار ناظر این ستاد از مراکز رایگیری سراسر کشور فرستاده اند.

اما فاضل سنچارکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله ادعای دین محمد را رد کرد. او گفت: "این حقیقت ندارد. ما هم می گوییم که ما نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات نداریم، آقای عبدالله برده است."

این در حالی است که شماری دیگر از نامزدها هم از "تقلب" در انتخابات سخن گفته اند. اشرف غنی احمد دیگر رقیب آقای کرزی هم گفته که در قندهار و همچنین در شمال کشور به نفع نامزد خاصی تقلب شده است.

او همچنین گفته است که نیروهای امنیتی نتوانستند امنیت انتخابات را تامین کنند و در نتیجه مردم نتوانستند در انتخابات شرکت کنند.

به باور آقای احمدزی، در جاهایی که مردم نتوانستند رای بدهند جای آرای آنها را "بدبختانه تقلب پر می کند."

رمضان بشردوست هم در ساعات نخست برگزاری انتخابات در باره کیفیت پایین رنگ مخصوصی که با آن انگشتان دستهای رای دهندگان رنگ می شود، انتقاد کرد.

او گفت پاک شدن این رنگ از انگشتان دست های رای دهندگان زمینه تقلب را فراهم کرده است.

حسیب آرین دیگر نامزد انتخابات هم بی بی سی گفت که در منطقه سروبی در شرق کابل حدود سه هزار رای ریخته شده به صندوق ها نتایج اعلام شده روز گذشته نشان می داد که به نفع نامزدهای مختلف بوده است.

اما او ادعا کرد که نتایجی که بامداد امروز اعلام شد همه به نفع آقای کرزی بوده است. آقای آرین مدعی است که مقامهای محلی در این زمینه "مداخله" کرده اند.

مطالب مرتبط