'شمارش آرای انتخابات افغانستان پایان یافته است'

Image caption بنیاد آی آر آی گفته است که مشارکت مردم در انتخابات امسال کمتر از انتخابات نخست بوده است

کمیسیون انتخابات افغانستان همزمان با اعلام پایان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی ادعای پیروزی نامزدها را رد کرده است.

داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا/دبیرخانه کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری اعلام کرد که شمارش آرا در مراکز رای گیری روز گذشته پس از پایان رای گیری آغاز شد و بعد از ظهر امروز به پایان رسید.

کمیسیون گفته است که در دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی آرای ریخته شده به صندوق ها برای شفافیت بیشتر در خود مراکز رای گیری شمرده شد. در انتخابات نخست آرا از سراسر کشور به هشت مرکز منتقل و شمرده شده بود.

همه آرای ریخته شده در مراکز رای گیری با دست شمرده می شود و نتایج آن به کمیسیون انتخابات در کابل گزارش داده می شود. همزمان این نتایج در خود مراکز رای گیری به اطلاع ناظران، رسانه ها و مردم هم رسانده می شود.

آقای نجفی گفت پیش از این قرار بود نتایج اولیه انتخابات در روز ۱۲ سنبله/شهریور اعلام شود، اما اکنون به دلیل کم بودن شکایت ها و سرعت شمارش آرا ممکن است این نتایج در سوم سنبله اعلام شود. به گفته او، نتایج نهایی آن در ۲۶ سنبله اعلام خواهد شد.

بامداد امروز ستادهای انتخاباتی حامد کرزی و عبدالله عبدالله، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر اساس نتایجی که ناظران آنها از مراکز رای گیری به آنان فرستاده بودند ادعای پیروزی کردند.

رد ادعای پیروزی

ولی آقای نجفی گفت هیچ گونه ادعای پیروزی از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات اعتبار ندارد.

او گفت: "آنها (نامزدها) باید حوصله مندی به خرج دهند تا این مراحل (گردآوری و آماده سازی آرا) تکمیل شود و از طریق مرجع قانونی اش، که کمیسیون مستقل انتخابات است، این نتایج اعلام خواهد شد."

رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات افزود: "هر گونه نتایجی که قبل از آن از طریق هر کسی که اعلام شود، اعتبار ندارد."

در همین حال شماری از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می گویند آنها گزارش هایی مبنی بر تقلب در برخی مراکز رایگیری دریافت کرده اند.

سرور احمدزی، یکی از نامزدها در یک نشست خبری در کابل گفت او ۱۷۰ مورد شکایت در باره تخطی و تقلب در انتخابات دریافت کرده است. آقای احمدزی همچنین گفت بر اساس گزارش های رسیده به او، تنها حدود ۱۰ درصد رای دهندگان در انتخابات شرکت کرده اند.

این نامزد انتخابات برخی از کارمندان ستاد انتخاباتی حامد کرزی، رئیس جمهوری و از نامزدهای عمده انتخابات را متهم به تقلب در ولایت های لوگر و کابل کرد.

برخی از دیگر نامزدهای انتخابات هم پیش از این گفته بودند که در مناطق مختلف کشور در روند انتخابات تقلب هایی صورت گرفته است.

از سوی دیگر، یک نهاد بین المللی ناظر بر انتخابات افغانستان، موسوم به بنیاد بین المللی جمهوری (International Republican Institute-IRI) در کابل اعلام کرده است که در این انتخابات برخی مشکلات فنی و امنیتی وجود داشت.

ریچارد ویلیامسون، رئیس این بنیاد پاک شدن رنگ از انگشتان دست های رای دهندگان و برخی مشکلات مشابه دیگر را از مشکلات فنی در این انتخابات دانست.

همچنین یک نهاد داخلی موسوم به بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (ففا) اعلام کرده که "چند نوع تقلب با درجات متفاوت" در جریان انتخابات دیده شده است.

این بنیاد در اعلامیه ای گفته است که "مداخلات نادرست کارمندان محلی کمیسیون انتخابات و عدم بی طرفی بعضی از کارمندان محلی کمیسیون انتخابات" در موارد متعدد دیده شده است. ففا همچنین گفته است که ناظران این بنیاد در برخی مناطق دیده اند که مردان به نیابت از زنان رای داده اند.

مطالب مرتبط