اوباما: انتخابات افغانستان گام مهمی رو به جلو بود

انتخابات افغانستان
Image caption گزارش ها بیانگر کاهش تعداد رای دهندگان نسبت به دوره قبلی انتخابات در افغانستان است

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده با تقدیر از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، از این رخداد به عنوان "گام مهمی رو به جلو" برای یک کشور جنگزده نام برد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و کشورهای غربی دیگر نیز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان تقدیر کرده اند.

این در حالی است که برنده این انتخابات هنوز مشخص نیست و حامد کرزی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، از وزیران خارجه سابق افغانستان مدعی پیروزی در انتخابات هستند.

آقای اوباما در سخنان خود شجاعت رای دهندگانی را که به رغم تهدیدهای طالبان به پای صندوق های رای رفتند، تحسین کرد.

آقای اوباما گفت: "این گام مهمی در تلاش های مردم افغانستان برای در اختیار گرفتن آینده خود است، هر چند تندرویان خشونت طلب در تلاش هستند تا جلوی آنها را بگیرند."

او همچنین درباره ادامه خشونت های طالبان در روزهای آینده هشدار داد.

او گفت: "در روزهای گذشته، به خصوص دیروز شاهد خشونت و ارعاب طالبان در افغانستان بوده ایم. در روزهای آینده نیز ممکن است شاهد بروز خشونت های بیشتری باشیم."

به رغم تدابیر شدید امنیتی در افغانستان، گزارش های رسمی بیانگر کشته شدن بیست و شش تن در خشونت های روز انتخابات در این کشور است.

یکصد هزار سرباز ناتو و آمریکا به همراه دویست هزار نظامی و مامور پلیس افغانستان تامین امنیت انتخابات را بر عهده داشتند.

در این حال، سازمان های غیردولتی ناظر بر انتخابات از تاثیر تهدیدهای طالبان در کاهش تعداد رای دهندگان و گزارش بعضی موارد تخلف ابراز نگرانی کرده اند.

موسسه بین المللی جمهوری خواهان در آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "متاسفانه بعضی از مشکلات مانند کم بودن تعداد رای دهندگان، تقلب و سوءاستفاده از منابع دولتی باعث شد استاندارد این دوره از انتخابات کمتر از انتخابات سال 2004 باشد."

سازمان دیدبان حقوق بشر هم در بیانیه ای از موفقیت سیاست های ارعاب و خشونت در ممانعت از رای دهندگان بسیاری شهروندان خبر داده است.

مسوولان برگزاری انتخابات در افغانستان گفته اند که بین چهل تا پنجاه درصد واجدان شرایط در روز پنجشنبه به پای صندوق های رای رفتند.

این در حالی است که این رقم در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری هفتاد درصد بود.

مطالب مرتبط