'حامیان نامزدهای انتخابات به خیابانها نمی ریزند'

Image caption آقای هولبروک گفت نامزدهای پیشتاز انتخابات به او اطمینان داده اند که حامیان شان در صورت شکست آنها به خیابانها نخواهند ریخت

فرستاده ویژه آمریکا در منطقه می گوید از نامزدهای پیشتاز انتخابات افغانستان اطمینان دریافت کرده که در صورت شکست حامیان خود را تشویق به اعتراضهای خیابانی نخواهند کرد.

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان روز جمعه، ۳۰ اسد/مرداد هم با آقای کرزی و هم با آقای عبدالله گفتگو کرده است.

آقای هولبروک گفته است که ستادهای انتخاباتی این دو نامزد به او اطمینان داده اند که به روند انتخابات احترام خواهند کرد.

هم ستاد انتخاباتی آقای کرزی و هم ستاد آقای عبدالله می گویند که برنده انتخابات روز پنجشنبه، ۲۹ اسد/مرداد هستند. این در حالی است که تا زمان اعلام رسمی نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات زمان زیادی باقی مانده است.

این دو رقیب انتخابات به وضوح حامیان مشخصی در مناطق مختلف افغانستان دارند. حامد کرزی مربوط به قوم پشتون است و عمدتاً در میان پشتونها در مناطق جنوبی و شرقی مورد حمایت است. عبدالله عبدالله اگر چه از پدری پشتون و مادری تاجک به دنیا آمده است، بیشتر از سوی تاجک ها حمایت می شود.

به همین دلیل نگرانی هایی وجود دارد که اگر حامیان آنها احساس کنند که نتایج رسمی انتخابات مورد تقلب قرار گرفته است، مانند معترضان نتایج انتخابات ایران به خیابان ها بریزند.

Image caption هم ستاد آقای عبدالله و هم ستاد آقای کرزی ادعای پیروزی در انتخابات کرده است

آقای هولبروک گفت: "هر کسی می داند که در این کشور مشکل قومی وجود دارد." اما زمانی که از او پرسیده شد که آیا او نگران است که نامزدهای پیشتاز حامیان خود را در صورت شکست برخواهند انگیخت، گفت: "آنها این کار را نخواهند کرد... آنها گفته اند که به روند انتخابات احترام می گذارند."

میرویس یاسینی، نائب رئیس مجلس نمایندگان و یکی از ۳۱ نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری به بی بی سی گفته است که کارمندان ستادهای انتخاباتی آقای کرزی و آقای عبدالله به گونه گسترده ای دست به تقلب انتخاباتی زده اند.

به گفته او، این تقلب ها شامل پر کردن صندوق های رایگیری، دادن چند رای توسط یک نفر و تشویق رای دهندگان در روز انتخابات به دادن رای به نفع آنها بوده است.

آقای یاسینی می گوید ۳۱ مورد شکایت را به کمیسیون انتخاب ارائه کرده است.

این در حالی است که برخی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم از "تقلب گسترده" در روز انتخابات و پس از آن سخن گفته اند.

سرور احمدزی و حسیب آرین پیش از این گفته بودند که ناظران آنها از تقلب در مواردی از جمله پر کردن صندوهای رایگیری توسط برگه های رای ساختگی گزارش داده اند.

کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده اند.