انتشار جدول زمانی برای اعلام نتایج انتخابات افغانستان

نتایج یک مرکز رایگیری در کابل

کمیسیون انتخابات افغانستان جدول زمانی برای شمارش و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را منتشر کرده است.

بر اساس این جدول، ۳۰ اسد/مرداد تا ششم سنبله برای جمع آوری فرم های شمارش آرا و صندوق های رایگیری از مراکز رایگیری به "مرکز ملی جمع آوری نتایج انتخابات" در کمیسیون انتخابات اختصاص داده شده است.

بر اساس این جدول زمانی، نتایج "ابتدایی و قسمی" انتخابات از سوم سنبله/شهریور آغاز می شود و پس از آن نتایج به طور روزانه از طریق وبسایت رسمی کمیسیون انتخابات و مرکز مطبوعاتی این کمیسیون به اطلاع عموم رسانده می شود.

اواخر روز جمعه، ۳۰ اسد/مرداد، کمیسیون انتخابات اعلام کرد که شمارش آرا در مراکز رایگیری در سراسر کشور به پایان رسیده و انتقال فرم های شمارش آرا و صندوق ها به کابل هم به زودی به پایان خواهد رسید.

عبدالرحیم نوشتیار، مسئول روابط رسانه ای کمیسیون انتخابات به بی بی سی گفت که در انتقال فرم ها، صندوق ها و دیگر مواد انتخاباتی از مراکز رایگیری به کابل از خودرو و هلیکوپتر و حتی الاغ استفاده خواهد شد.

پیش از انتخابات انتقال این وسایل و مواد از کابل به مراکز رایگیری سراسر کشور شماری از کارمندان این کمیسیون با حملات مخالفان مواجه و کشته شدند. مقامهای کمیسیون می گویند از زمان آمادگی ها تا برگزاری انتخابات مجموعاً ۱۱ کارمند این کمیسیون کشته شدند.

آقای نوشتیار گفت تهدیدها علیه کارمندان کمیسیون انتخابات هنوز هم وجود دارد. به گفته او، مقامهای کمیسیون عصر امروز اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه ها قرار خواهد داد.

در این جدول زمانی همچنین آمده است که "نتایج ابتدایی و تصدیق نشده در مدت زمان ۱۲ تا ۱۶ سنبله" منتشر خواهد شد و نتایج نهایی تصدیق شده از ۲۶ تا ۳۰ سنبله به اطلاع عموم خواهد رسید.

Image caption انتقال صندوق های آرای انتخابات با تهدیدهایی مواجه است

کمیسیون انتخابات در اعلامیه ای که این جدول زمانی را در آن اعلام کرده، تاکید کرده است که تنها نتایجی که از سوی این کمیسیون اعلام شود "رسمی" است و هر گونه نتایجی که از سوی این کمیسیون اعلام نشده باشد، "غیررسمی، نادرست و از نظر قانونی باطل پنداشته می شود".

کمیسیون انتخابات از همه جناح های دخیل در روند انتخابات خواسته است که از انتشار هر گونه نتایج "تخمینی" خودداری و طرزالعمل کمیسیون انتخابات در این زمینه را رعایت کنند.

روز گذشته ستادهای انتخاباتی حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات دوم ریاست جمهوری و عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و نامزد این انتخابات اعلام پیروزی کردند.

کمیسیون انتخابات همچنین در اعلامیه خود گفته است که روند گردآوری و تطبیق نتایج انتخابات در این کمیسیون بروی ناظران ملی و بین المللی، نمایندگان نامزدها، احزاب سیاسی و رسانه ها "برای تضمین هرچه بیشتر شفافیت روند انتخابات باز خواهد بود".

انتخابات بیست و نهم اسد، بر اساس آمار کمیسیون انتخابات، در کل با حضور ۲۳۴ هزار و ۲۹۹ ناظر ملی و بین المللی نظارت شد و از آن جمله ۴۴۲ ناظر بین المللی، شامل نهادهای بین المللی و اتحادیه اروپا بودند.

همچنین ۲۲۱ هزار و ۹۸ ناظر نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، ۷۳۶۷ ناظر نهادهای نظارت کننده ملی و ۴۶۳۳ ناظر ۳۱ حزب سیاسی، ۲۵۵ خبرنگار رسانه های بین المللی و ۴۹۷ خبرنگار داخلی بر روند برگزاری انتخابات نظارت داشته اند.

در این انتخابات ۳۳ نامزد ریاست جمهوری و ۳۱۲۴ نامزد نمایندگی شوراهای ولایتی در ۳۴ ولایت افغانستان شرکت کردند و میزان مشارکت رای دهندگان در انتخابات تا حال به طور دقیق مشخص نیست.

روز گذشته یک مقام کمیسیون انتخابات میزان مشارکت رای دهندگان را ۴۰ تا ۵۰ درصد اعلام کرد. در حالی که این آمار در انتخابات ۲۰۰۴ حدود ۷۰ درصد بود.