گزارش گروه ناظر انتخاباتی در افغانستان از بروز تخلف

عبدالله (راست) و کرزی
Image caption هم ستاد آقای عبدالله و هم ستاد آقای کرزی ادعای پیروزی در انتخابات کرده است

ناظران انتخاباتی در افغانستان می گویند که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان که روز 20 ماه آگوست برگزار شد، تخلفاتی صورت گرفته است.

یک گروه ناظر انتخاباتی که بیش از 7 هزار نفر را برای نظارت بر روند انتخابات به نقاط مختلف کشور اعزام کرده بود در گزارشی مقدماتی می گوید که شواهدی از پر کردن (غیر قانونی) صندوقهای آرا، رای دادن چند باره از سوی یک نفر و تهدیدهای مستقیم رای دهندگان، نه فقط از سوی طالبان،در دست دارند.

علیرغم نگرانی هایی که درخصوص مشارکت مردمی در این انتخابات مطرح شده، مقامات غربی و همتایان افغان آنها برگزاری این انتخابات را موفقیت آمیز خوانده اند.

بر اساس گزارش ها مشارکت مردمی در برخی نواحی پایین بوده و از جمله در ولایت هلمند در حد فقط پنج درصد گزارش شده است.

همزمان با این نگرانیها ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا در منطقه می گوید از نامزدهای پیشتاز انتخابات افغانستان اطمینان دریافت کرده که در صورت شکست، حامیان خود را تشویق به اعتراضهای خیابانی نخواهند کرد.

فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان روز جمعه، ۳۰ اسد/مرداد هم با آقای کرزی و هم با آقای عبدالله، دو نامزد اصلی در این انتخابات گفتگو کرد.

هم ستاد انتخاباتی آقای کرزی و هم ستاد آقای عبدالله می گویند که برنده انتخابات روز پنجشنبه، ۲۹ اسد/مرداد هستند. این در حالی است که تا زمان اعلام رسمی نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات زمان زیادی باقی مانده است.

Image caption آقای هولبروک گفت نامزدهای پیشتاز انتخابات به او اطمینان داده اند که حامیان شان در صورت شکست آنها به خیابانها نخواهند ریخت

آقای هولبروک گفته است که ستادهای انتخاباتی این دو نامزد به او اطمینان داده اند که به روند انتخابات احترام خواهند کرد.

در همین حال میرویس یاسینی، نائب رئیس مجلس نمایندگان و یکی از ۳۱ نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری به بی بی سی گفته است که کارمندان ستادهای انتخاباتی آقای کرزی و آقای عبدالله به گونه گسترده ای دست به تقلب انتخاباتی زده اند.

به گفته او، این تقلب ها شامل پر کردن صندوق های رای گیری، دادن چند رای توسط یک نفر و تشویق رای دهندگان در روز انتخابات به دادن رای به نفع آنها بوده است.

آقای یاسینی می گوید ۳۱ مورد شکایت را به کمیسیون انتخابات ارائه کرده است.

برخی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری هم از "تقلب گسترده" در روز انتخابات و پس از آن سخن گفته اند.

سرور احمدزی و حسیب آرین پیش از این گفته بودند که ناظران آنها از تقلب در مواردی از جمله پر کردن صندوهای رای گیری با برگه های ساختگی رای گزارش داده اند.

کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده اند.