عبدالله: تخلف 'فوق العاده بزرگ' را پیگیری می کنیم

عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، از نامزدهای مطرح انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان، خواستار مهر و موم و عدم دسترسی به صندوق های رای در مراکزی شده است که نسبت به سلامت آن تردید وجود دارد.

آقای عبدالله گفت که گزارشهایی زیادی در مورد تقلب و تخلفات در روند رای دهی به آنها رسیده و ادعا کرد که در شماری از مراکز، تقلب به نفع حامد کرزی صورت گرفته است.

او گفت که این موضوع را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به اینگونه انتقادات گفت که هر نامزدی که شکایت دارد، می تواند رسما با کمیسیون رسیدگی به شکایات به تماس شود تا موضوع از راه قانونی دنبال شود.

سخنگوی کمیسیون انتخابات همچنین گفت که برای مهر و موم کردن صندوق های رای، اسناد کافی باید وجود داشته باشد.

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان قبلا به پایان رسیده و انتظار می رود روند انتقال آرا از ولایات مختلف افغانستان به کابل نیز تا یکی دو روز دیگر تکمیل شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان قرار است نتایج ابتدایی انتخابات را تا دو روز دیگر اعلام کند اما ستاد انتخاباتی حامد کرزی مدعی پیروزی در انتخابات شده است.

'رای مردم ضایع نشود'

عبدالله عبدالله نیز یک روز پس انتخابات، ادعای پیروزی را مطرح کرد اما در تازه ترین اظهارات او، این ادعا تکرار نشد، برعکس، آقای عبدالله از "تقلب گسترده" در انتخابات سخن گفت که به قول او به نفع حامد کرزی، رقیب اصلی او در انتخابات صورت گرفته است.

آقای عبدالله در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که بیش از صد مورد شکایت خود را رسما به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی سپرده است، اما به گفته او "گستردگی تقلب" او را واداشت تا شکایات خود را "با مردم افغانستان شریک کند."

Image caption آقای عبدالله گفت که رای مردم نباید ضایع شود

او گفت که مردم افغانستان و جامعه جهانی حق دارند نسبت به نگرانی های که در مورد انتخابات وجود دارد، آگاه شوند.

آقای عبدالله گفت: "تخطی های نسبتا بزرگ به صدها مورد می رسد، اما تخطی که ما در باره آن صحبت می کنیم، فوق العاده بزرگ است."

او افزود: "بهتر دانستیم که مردم ما در جریان قرار بگیرند، جامعه بین المللی در جریان بگیرند... نگرانی من چیست؟ نگرانی من این است که رای مردم نباید ضایع شود، به هر کسی که رای داده اند."

آقای عبدالله گفت که عمده ترین مراکزی که به گفته او در آن به نقع آقای کرزی تقلب صورت گرفته، در بعضی از ولسوالی های ولایات قندهار و غزنی بوده است.

او گفت که شماری از مراکز در خانه های افراد فعالیت داشته و در برخی از موارد هم تعداد مشارکت مردم در انتخابات، بالاتر از آنچه که بوده، نشان داده شده است.

او افزود: "وعده من به مردم این است که این مسئله راه اندازی تقلب بزرگ را از راه قانونی که راه شکایت به کمیسیون سمع شکایات و ناظران بین المللی است، تعقیب خواهیم کرد و توقع ما این است که صندوق ها در این مناطق قرنطین شوند و توسط ناظرین بین المللی و داخلی دوباره حساب شود."

ستاد انتخاباتی حامد کرزی این اتهامات را بی اساس خوانده و آن را یک "کمپاین تبلیغاتی" توصیف کرده است.

وحید عمر، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای کرزی به بی بی سی گفت، چگونه است که تنها تقلب در مناطقی گزارش می شود که در آن آرای آقای کرزی بیشتر بوده، اما به گفته او، در ولایاتی که دکتر عبدالله رای بیشتر داشته، تقلبی صورت نگرفته است؟

Image caption ستاد انتخاباتی آقای کرزی اتهامات عبدالله را بی اساس خوانده است

آقای عمر افزود: "چنین وانمود می کنند که در رای دادن مردم تقلب بوده و فکر می کنم که این جفا در حق مردم افغانستان است."

او گفت: "قرنطین شدن (مهر و موم) صندوق های رای در قندهار و غزنی و یا ولایات دیگری که مردم با پذیرفتن مشکلات رفتند و رای دادند، توهین به مردمی است که در انتخابات شرکت کردند."

پیش از این، شماری از دیپلوماتهای غربی در مورد تظاهرات خشونت آمیز در پی اعلام نتایج انتخابات نگران بوده اند.

فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان اخیرا گفت که در دیدار با نامزدهای انتخابات افغانستان، از آنان وعده گرفته که در صورت شکست در انتخابات، حامیان خود را به اعتراضهای خیابانی تشویق نکنند.

ریچارد هولبروک، این اظهارات را بدنبال دیدار با حامد کرزی و عبدالله عبدالله بیان کرده بود.

مطالب مرتبط