انتقاد از نحوه تجهیز ماموریتهای خارجی توسط دولت بریتانیا

Image caption اختلاف نظر در میان سیاستمداران بریتانیایی درباره میزان تجهیزات سربازان در ماموریت های خارجی ادامه دارد

در بریتانیا گزارشی رسمی درز کرده است که از نحوه خرید سلاح و تجهیزات برای سربازانی که در جبهه های جنگ مبارزه می کنند، انتقاد کرده است.

براساس یافته های این گزارش، که هفته نامه ساندی تایمز آن را دیده و بخش هایی از آن را امروز (23 اوت)، منتشر کرده است، تجهیزات جدید وزارت دفاع بریتانیا با پنج سال تاخیر به دست سربازان این کشور در ماموریت های نظامی می رسد.

این گزارش می گوید مشکلات در خرید تجهیزات و سلاح توسط وزارت دفاع بریتانیا، توانایی ارتش این کشور را در انجام عملیات نظامی اش تضعیف می کند.

در گزارش مذکور آمده است که هزینه خریدهای وزارت دفاع بریتانیا چهل درصد بالاتر از بهای پیش بینی شده بوده و این وزارتخانه با کسری بودجه بالغ بر شصت میلیارد دلار مواجه است.

لورا کونزبرگ، گزارشگر بی بی سی در امور سیاسی می گوید ادعاها و انتقادهایی که در این گزارش آمده و اکنون توسط ساندی تایمز درز کرده است، قاطع است.

برنارد گری، یکی از مشاوران سابق دولت کارگری بریتانیا این بازنگری را هدایت کرده است.

بازنگری عملکرد وزارت دفاع بریتانیا به تقاضای جان هاتن، وزیر دفاع سابق بریتانیا، انجام گرفته است.

او در ماه ژوئن از مقام خود استعفا داد.

این گزارش آورده است که احتمال این که طالبان "چالاک" پیش از دست زدن به حملاتشان منتظر بمانند تا وزارت دفاع بریتانیا مشکلات خود در خرید تجهیزاتش را حل کند، خیلی کم است.

انتظار می رفت این گزارش در ماه ژوئیه منتشر شود اما گفته می شود که دولت بریتانیا تصمیم گرفت آن را منتشر نکند چون نتیجه گیری آن ناخوشایند بود.

مقام های وزارت دفاع بریتانیا می گویند برای رفع مشکلاتی که پیش نویس گزارش برجسته ساخته، سخت در تلاشند و وقتی موقع آن فرا برسد، آن را رسما منتشر خواهند کرد.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید که ادعاهای این گزارش به انتقادهایی افزوده شده که پیش از این مطرح بوده است. از نحوه اداره ارتش توسط دولت کارگری بریتانیا انتقادهای زیادی شده است.

ساندی تایمز ادعا کرده است که گزارش کامل 296 صفحه ای را دیده است و شماری از اظهارات آقای گری را در مقاله خود انعکاس داده است.

آقای گری سوال کرده است که "چطور است که خرید یک کشتی یا یک تانک یا هواپیمای نظامی بیست سال طول کشیده؟ چرا به نظر می رسد که هزینه خرید تجهیزات همیشه دو برابر پیش بینی بوده است؟ و بدتر از همه این که چرا بعد از این همه صبر و انتظار تجهیزات دقیقا آن کاری را که باید انجام بدهد، نمی دهد؟"

او نتیجه گیری کرده است که وزارت دفاع در دراز مدت نخواهد توانست هزینه برنامه فعلی را پرداخت کند و بخش خریدش باید خصوصی سازی شود.

محافظه کاران، حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا، گفته اند که وزیران این کشور نتوانسته اند به طور مناسب و کافی سربازان بریتانیا در جبهه های جنگ افغانستان را مسلح و مجهز کنند.

مطالب مرتبط