دریاسالار مولن: اوضاع افغانستان در حال وخیم تر شدن است

Image caption مایک مولن بلندپایه ترین مشاور نظامی باراک اوباماست

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، اوضاع افغانستان را جدی" و در حال وخیم تر شدن توصیف کرد، اما گفت که آمریکا هنوز در مورد اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان تصمیمی نگرفته است.

هم زمان، سناتور جمهوریخواه جان مک کین مقام های ارشد دولت باراک اوباما را متهم کرده است که با اعمال فشار بر فرمانده کل ارتش آمریکا در افغانستان تلاش می کنند که از اعزام نیروهای بیشتر به این کشور جلوگیری کنند.

دریاسالار مولن روز یکشنبه (23 اوت) در مصاحبه با تلویزیون سی ان ان آمریکا گفت که ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، هنوز در مورد اعزام سربازان تازه نفس آمریکا به افغانستان درخواستی ارائه نکرده است.

ژنرال مک کریستال از چند ماه پیش روند بررسی اوضاع افغانستان را آغاز کرده و هم اکنون در مرحله پایانی تدوین گزارش جامعی در اینباره است.

به گفته دریاسالار مولن، این گزارش تا حدود دو هفته دیگر به رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، ارائه خواهد شد.

بنا بر منابع غیررسمی، ژنرال مک کریستال در گزارش خود اوضاع افغانستان را "وخیم" توصیف کرده است.

مطبوعات آمریکا می گویند که او با پیش بینی سه سناریوی جداگانه "ریسک کم"، "ریسک متوسط" و "ریسک بالا" در مورد افغانستان، به ترتیب اعزام 15 هزار، 25 هزار یا 45 هزار نیروی دیگر به این کشور را توصیه خواهد کرد.

ناخشنودی مک کین

دریاسالار مولن به سی ان ان گفت که هنوز از جزئیات این گزارش اطلاعی ندارد و صحت آمار اعلام شده را تایید نکرد.

Image caption مک کین: دولت اوباما تمایلی به اعزام نیروی بیشتر به افغانستان ندارد

اما سناتور جمهوریخواه جان مک کین روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه ای بی سی آمریکا، ضمن تایید اساس این خبر گفت که ژنرال مک کریستال سه سناریوی یاد شده را در گزارش خود در نظر می گیرد.

وی در عین حال از این امر ابراز ناخشنودی کرد.

سناتور مک کین گفت که بهتر بود ژنرال مک کریستال بجای ارائه سناریوهای متفاوت، فقط تعداد دقیق نیروهای مورد نیازش برای شکست شورشیان طالبان را اعلام می کرد.

این سناتور جمهوریخواه که رقیب انتخاباتی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بود به تازگی از افغانستان دیدار کرده است.

او بدون این که از فرد خاصی نام ببرد گفت که مقام های ارشد دولت اوباما با اعمال فشار جدی بر فرمانده ارتش آمریکا در افغانستان در تلاشند که وی در سه سناریوی مورد نظرش اعزام تعداد سربازان کمتری را توصیه کند.

سناتور مک کین در عین حال تاکید کرد که ژنرال مک کریستال به طور صادقانه نظرش در مورد افغانستان را اعلام خواهد کرد.

تردید منتقدان

اما برخی از چهره های سیاسی و تحلیلگران در آمریکا لزوم افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان و حتی ضرورت ادامه حضور نظامی آمریکا در افغانستان را زیر سوال برده اند.

جدیدترین نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد که 51 درصد از مردم آمریکا معتقدند که جنگ افغانستان ارزش ادامه دادن ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید که این جنگ نه فقط ارزش ادامه دادن را دارد بلکه به گفته وی موفقیت در آن برای تامین امنیت آمریکا لازم است.

سناتور مک کین پیش بینی کرد که در صورت اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان اوضاع امنیتی این کشور طی 12 تا 18 ماه به طور جدی متحول خواهد شد.

آمریکا حدود 62 هزار نیرو در افغانستان دارد. کشورهای متحد آمریکا نیز مجموعا حدود 35 هزار نفر نیرو به افغانستان اعزام کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا پس از ورود به کاخ سفید در اوایل سال میلادی جاری، دستور اعزام تدریجی 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد.

باراک اوباما گفته است که هدف استراتژی آمریکا در افغانستان روشن است: مختل کردن، برچیدن و نابود کردن کامل شبکه القاعده و متحدان به گفته او، افراطی اش.

مشاور نظامی ارشد وی یعنی دریاسالار مولن روز یکشنبه تاکید کرد که آمریکا در افغانستان استراتژی دو بعدی نظامی و غیرنظامی را دنبال می کند.

باراک اوباما بارها تاکید کرده است که کشورش در افغانستان فقط از طریق نظامی موفق نخواهد شد.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، دیپلماسی، توسعه اقتصادی و بهبود عملکرد دولت برای موفقیت در افغانستان لازم است.

مطالب مرتبط