روزنامه های کابل: دوشنبه ۲ سنبله

به دنبال انتشار گزارشهای شماری از نهادهای ناظر و برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر وقوع تقلب و تخلف در انتخابات، روزنامه های چاپ امروز کابل هم بیشتر مطالب خود را به همین موضوع اختصاص داده اند.

روزنامه نخست در پاسخ به این پرسش که تخلفات و تقلب های مطرح شده از سوی نامزدها و نهادهای ناظر بر انتخابات تا چه حدی بر مشروعیت انتخابات اثر می گذارد، نوشته که از لحاظ حقوقی هر قدر تقلب گسترده باشد، به همان اندازه بر مشروعیت دولت آینده اثر خواهد گذاشت.

نویسنده در ادامه نوشته است که کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی باید به گونه لازم به شکایات مطرح شده در مورد تخلفات و تقلب ها در انتخابات رسیدگی کنند. روزنامه افزوده که "ثبات و عدم ثبات آینده افغانستان در گرو تصامیم این دو نهاد است."

روزنامه افغانستان با اشاره به سخنان اخیر ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای افغانستان و پاکستان نوشته که "نگرانی از وقوع اغتشاش در فرجام انتخابات به حد اقل رسیده است".

آقای هولبروک در پی دیدارش با حامد کرزی و عبدالله عبدالله، دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که آنان به او اطمینان داده اند که در صورت شکست، حامیان خود را تشویق به راه اندازی اعتراض های خیابانی نخواهند کرد.

روزنامه همچنین پرسیده است که "نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با چه سعه صدری به فرجام انتخابات می بینند و آیا می توانند ظرفیت سیاسی خود را در صورت پیروزی یا شکست به نمایش بگذارند؟"

روزنامه در ادامه برگزاری "موفقیت آمیز" انتخابات علی رغم تهدیدهای مخالفان دولت را پیروزی مردمی دانسته است که "با صداقت تمام به دموکراسی و قانون می اندیشند."

روزنامه هشت صبح با توجه به همین موضوع در مطلب اصلی خود تاکید کرده که "نهادهای مسئول باید با برخوردی شفاف، عادلانه و آزاد به مردم نشان دهند که برای آنان پیروزی مردم مهم است و نه این یا آن نامزد، پیروزی دموکراسی مهم است و نه این یا آن نامزد."

به باور روزنامه، مساله اساسی این است که "پیروزی این یا آن نامزد بر اساس چه روشی صورت می گیرد و انتخابات باید این آموزه را که می شود از طریق دموکراسی به پیروزی رسید، به یک باور قاطع در وجدان مردم تبدیل کند."

هشت صبح در ادامه هشدار داده که اگر چنین نشود، هر که پیروز شود، هیچ چیزی را تغییر نمی دهد؛ به دلیل این که به تعبیر نویسنده، باور مردم مهمتر از این پیروزی است.

سروش ملت هم در تیتر اول خود تاکید کرده است که "رسیدگی عادلانه به شکایات انتخاباتی تضمین کننده شفافیت انتخابات" است.

روزنامه از ناظران انتخابات خواسته است که گزارشهای خود را به طور مستند به نهادهای مسئول ارائه کنند. به باور روزنامه، اطمینان از شفافیت انتخابات در گرو گزارشهای مستند همین ناظران است.

سروش ملت در ادامه افزوده است که "پیشداوری های غیرواقعبینانه" برخی از نامزدها "کاری عبث و بیهوده" است و "جز تشویش اذهان عامه و بازی با افکار عمومی ثمری به دنبال نخواهد داشت."

ماندگار با اشاره به سخنان اخیر رئیس کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی نوشته که "خطر عدم مشروعیت انتخابات برجسته شده است."

گرانت کپین، رئیس این کمیسیون روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که از حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد شکایات رسیده به این کمیسیون، ۳۵ مورد آن جدی است و بررسی آنها در اولویت قرار دارد.

روزنامه در ادامه افزوده است که "سکوت" جامعه جهانی، به ویژه آمریکا در باره انتخابات بیست و نهم اسد نشان می دهد که آنان به این انتخابات به گونه "نمادین" نگاه می کنند و آنها تنها به "تمثیل" دموکراسی در افغانستان می اندیشند و نه به محتوای آن.

به نظر ماندگار، چنین نگاهی به انتخابات افغانستان و همچنین رها کردن مردم این کشور به حال خودشان، دلیلی برای تثبیت موقعیت افغانستان در کانون توجه جامعه جهانی ندارد.

اما روزنامه ویسا به این باور است که مردم از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال کردند و روزنامه این "استقبال" را دلیل مشروعیت انتخابات بیست و نهم اسد دانسته است.

با این که هنوز آمار رسمی در باره میزان مشارکت مردم در انتخابات منتشر نشده، ویسا به نقل از "منابع داخلی و خارجی" آن را "هفت تا هشت میلیون" خوانده است. شمار کل رای دهندگان بیش از ۱۷ میلیون بوده است.

نویسنده در ادامه افزوده که حضور این تعداد رای دهنده به پای صندوق های رای موید این مساله است که دولت آینده افغانستان از "مشروعیت کامل" برخوردار است.

ویسا همچنین به این باور است که در انتخابات چه حامد کرزی برنده باشد و چه عبدالله عبدالله به پیروزی رسیده باشد، در هر دو صورت مشارکت مردم در رایگیری "پیروزی مردم" شمرده می شود.

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود نوشته است که "می پذیریم که در انتخابات مشکلات و نواقصی وجود داشت، اما این مشکلات و نواقص به معنی تقلب نیست."

هیواد افزوده است که ملت در این انتخابات با وجود مشکلات امنیتی، خود تصمیم گرفتند و نشان دادند که به ارزشهای دموکراتیک و منافع ملی متعهد هستند.

مطالب مرتبط