به روز شده:  15:45 گرينويچ - سه شنبه 25 اوت 2009 - 03 شهریور 1388

نتیجه ده درصد از آراء شمرده شده اعلام شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج ده در صد آرا را که به گفته مسئولان این کمیسیون از مراحل هفتگانه شمارش آراء گذشته است اعلام کرد.

براساس آراء اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، تاکنون بیش از 500 هزار رای شمارش شده که از این میان حامد کرزی 40 در صد آرا را از آن خود کرده. عبدالله عبدالله تاکنون فاصله کمی دارد و 39 در صد آراء اعلام شده را برده است و رمضان بشردوست تاکنون نفر سوم است.

داوود علی نجفی رئیس دارالانشاء/دبیر خانه کمیسیون انتخابات به خبرنگاران گفت: پس از این عصر هر روز نتایج آراء شمرده شده اعلام خواهد شد.

به گفته آقای نجفی، نامزدان 72 ساعت پس از اعلام نتایج از سوی کمیسیون انتخابات وقت دارند تا اگر تفاوتی بین نتایجی که رسما اعلام شده و آنچه قبلا بعد از شمارش آراء در حوزه های رای گیری توسط نمایندگان نامزدان به آنها اعلام شده است، وجود داشت به کمیسیون انتخابات اعلام کنند و یا هم به کمیسیون رسیدگی به شکایات گزارش دهند.

داوود نجفی افزود کمیسیون انتخابات تنها مرجعی است که نتایج انتخابات را بعد از آنکه تمامی مراحل شمارش آراء در حضور نمایندگان نامزدها و ناظران انجام می شود، اعلام می کند و اعلام نتیجه از سوی هر نهاد یا فرد دیگر "فاقد اعتبار است".

تاکنون ده در صد از آراء شمرده شده تمامی مراحل شمارش آراء را گذرانده و به صورت رسمی اعلام شده است

آنگونه که مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، شمارش آراء برخی از ولایات از جمله، هرات، بلخ، نیمروز، هلمند، بدخشان و بادغیس نهایی و اعلام نشده است.

تهدید های امنیتی سبب شده است که تنها 35 در صد از واجدان شرایط رای در انتخابات شرکت کنند.

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی اعلام می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در حال بررسی بیش از هفت صد مورد شکایت در مورد احتمال تقلب و تخطی در روند انتخابات است.

گفته شده که در کل، هفتصد و نود مورد شکایت به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت شده که در این جمله، پنجاه و چهار مورد آن "بسیار جدی" خوانده شده است.

عبدالله عبدالله، که از او به عنوان نزدیک ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات یاد می شود، از بروز "تخطی های فوق العاده بزرگ" در روند انتخابات خبر داده و گفته که این تخطی ها را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد.

آقای عبدالله، قبلا خواستار مهر و موم (قرنطینه) صندوق های رای در مناطقی شده بود که به گفته او، احتمال تقلب در روند رای دهی وجود داشته و سلامت آرا را زیر سوال برده است.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که تا حالا در هیچ موردی صندوق های رای را مهر و موم نکرده است.

نتایج نهایی انتخابات افغانستان در فاصله کمتر از یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.