نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان امروز اعلام می شود

شمارش آرا در انتخابات افغانستان
Image caption شمارش آرا در انتخابات افغانستان

قرار است نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز (سه شنبه، 3 سنبله/شهریور) اعلام شود.

ستادهای انتخاباتی دو نامزد عمده انتخابات - حامد کرزی و عبدالله عبدالله - هر دو ادعا کرده اند که بیشترین آرا را بدست آورده اند، اما کمیسیون انتخابات می گوید تا زمانی که نتایج انتخابات از سوی این کمیسیون تایید و رسما اعلام نشده، هیچ ادعایی اعتبار ندارد.

دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز پنجشنبه هفته گذشته برگزار شد. آگاهان می گویند، مشارکت مردم در انتخابات، با توجه به تهدیدهای گسترده امنیتی، پایین بوده است.

شمارش آرا قبلا به پایان رسیده و آنگونه که کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، انتظار می رود روند انتقال آرا از ولایات به کابل نیز در روزهای آینده تکمیل شود.

بررسی 'تخطی ها'

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی اعلام می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در حال بررسی بیش از هفت صد مورد شکایت در مورد احتمال تقلب و تخطی در روند انتخابات است.

گفته شده که در کل، هفتصد و نود مورد شکایت به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت شده که در این جمله، پنجاه و چهار مورد آن "بسیار جدی" خوانده شده است.

عبدالله عبدالله، که از او به عنوان نزدیک ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات یاد می شود، از بروز "تخطی های فوق العاده بزرگ" در روند انتخابات خبر داده و گفته که این تخطی ها را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد.

آقای عبدالله، قبلا خواستار مهر و موم (قرنطین) صندوق های رای در مناطقی شده بود که به گفته او، احتمال تقلب در روند رای دهی وجود داشته و سلامت آرا را زیر سوال برده است.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که تا حالا در هیچ موردی صندوق های رای را مهر و موم نکرده است.

انتظار می رود حدود ده درصد کل آرا در روز سه شنبه (3 سنبله/شهریور) اعلام شود و قرار است با گذشت هر روز، به درصد آرای تایید شده افزوده شود.

نتایج نهایی انتخابات افغانستان در فاصله کمتر از یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط