دولت افغانستان نسبت به ناامنی های بعد از اعلام نتایج انتخابات هشدار داد

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری
Image caption همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری

حکومت افغانستان نسبت به بروز نا امنی های احتمالی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده و گفته که با عوامل هر گونه نا امنی برخورد قانونی خواهد کرد.

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که افغانستان هنوز خاطرات جنگ و ناامنی را در ذهن دارد و به گفته او افغانها دیگر طرفدار خشونت و تنش نیستند.

این اظهارات ساعاتی قبل از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری مطرح می شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان حدود ده درصد از کل آرای انتخابات را اعلام می کند در حالی که حدود هشتصد مورد تخطی در روند انتخابات، در کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت شده است.

عبدالله عبدالله، نامزد مطرح انتخابات افغانستان از "تخلفات فوق العاده بزرگ" در جریان انتخابات سخن گفته و تاکید کرده است که اجازه نخواهد داد "رای مردم ضایع شود."

'برخورد قانونی'

پیش از این نگرانی هایی وجود داشته است که رقبای انتخابات ریاست جمهوری، شکست خود را در انتخابات را نپذیرند و دست به تظاهرات خشونت آمیز بزنند.

اگرچه نامزدهای مطرح انتخابات این مساله را به شدت رد کرده اند که در صورت شکست، هواداران خود را به تظاهرات خشونت آمیز تشویق خواهند کرد، اما این نگرانی ها کماکان وجود دارد.

همایون حمیدزاده، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان اما تاکید دارد که ارگانهای امنیتی این کشور، قادر به جلوگیری از بروز هر نوع خشونت مربوط به نتایج انتخابات هستند.

Image caption انتظار می رود تا پایان این ماه نتایج نهایی انتخابات اعلام شود

آقای حمیدزاده می گوید: "امروز افغانستان دارای نهادهای امنیتی است، دارای قانون اساسی و دارای ادارات تنفیذ قانون است. کسانی که قانون شکنی کنند و بخواهند امنیت افغانستان را مورد تهدید قرار دهند با آنها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت و به هیچ کسی اجازه داده نمی شود که خلاف قانون عمل کند."

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان نیز اخیرا به دنبال دیدار با عبدالله عبدالله و حامد کرزی، گفت که از این نامزدها تعهد گرفته است که در صورت عدم پیروزی در انتخابات، هواداران خود را به تظاهرات خیابانی تشویق نکنند.

حامد کرزی و عبدالله عبدالله، هر دو مدعی پیروزی در انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد هستند، اما کمیسیون انتخابات می گوید تا زمانی که نتایج نهایی انتخابات از سوی این کمیسیون تایید نشده، این ادعاها اعتبار ندارد.

در حالی که برخی گزارشها، از پیشی گرفتن آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری خبر می دهند، سایر نامزدهای انتخابات از جمله عبدالله عبدالله، رمضان بشردوست و میرویس یاسینی، ادعا می کنند که انتخابات شفاف نبوده و تقلب گسترده در آن به نفع آقای کرزی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط