نتایج 20 درصد آراء انتخابات افغانستان اعلام شد

کمیسیون انتخابات افغانستان نتیجه نزدیک به یک ملیون آراء شمرده شده را اعلام کرد. براساس نتایج اعلام شده حامد کرزی با کسپ بیش از 400 هزار رای از مجموع نزدیک به یک میلیون رای بیشترین آراء شمرده شده را به خود اختصاص داده است.

عبد الله عبد الله با کسپ بیش از 300 هزار رای همچنان با فاصله کمی از حامد کرزی در جایگاه دوم قرار دارد.

رمضان بشر دوست، اشرف غنی احمد زی و میرویس یاسینی مثل روز قبل به ترتیب در جایگاه سوم، چهارم و پنجم ایستاده اند. اما آقای بشر دوست فاصله اش را با نامزدانی که بعد از او قرار دارند بیشتر کرده است.

داوود علی نجفی مسئول دار الانشای کمیسیون انتخابات افغانستان گفت آنچه اعلام شده نتیجه آرایی است که از 21 ولایت افغانستان به کابل رسیده و بعد از شمارش مجدد اعلام شده است.

به گفته آقای نجفی، آراء پنج ولایت تاکنون شمرده نشده و آرای سه ولایت از جمله بدخشان، ارزگان و نورستان هنوز به کابل نرسیده است.

مسئولان کمیسیون همواره تاکید می کنند که آنچه رسما اعلام شده در واقع نتیجه نزدیک به 20 درصد آرایی است که بعد از آنکه از حوزه های رای گیری به کمیسیون انتخابات رسیده است تحت نظر ناظران و در حضور ناظران ملی و بین المللی در واقع باز شماری می شوند و پس از گذرانیدن مراحل شمارش آراء رسما اعلام می شود.

مسئولان کمیسیون انتخابات تاکید می کنند که اگر آنچه رسما از سوی این کمیسیون انتخابات اعلام می شود با آنچه نمایندگان نامزدها از حوزه های رای دهی به نامزدان گزارش داده اند تفاوتی وجود دارد، 72 ساعت وقت دارند تا به کمیسیون خبر دهند.

تهدید های امنیتی سبب شده است که تنها 35 در صد از واجدان شرایط رای دهی در انتخابات شرکت کنند. که با این حساب حدود 6 میلیون نفر در دومین انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده اند.

براساس قانون اساسی افغانستان برای برنده شدن در انتخابات یکی از نامزدان باید بتواند حد اقل 51 در صد کل آراء را از آن خود کند.

نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی اعلام می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در حال بررسی بیش از هفت صد مورد شکایت در مورد احتمال تقلب و تخطی در روند انتخابات است.

گفته شده که در کل، هفتصد و نود مورد شکایت به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت شده که در این جمله، پنجاه و چهار مورد آن "بسیار جدی" خوانده شده است.

عبدالله عبدالله، که از او به عنوان نزدیک ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات یاد می شود، از بروز "تخطی های فوق العاده بزرگ" در روند انتخابات خبر داده و گفته که این تخطی ها را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد.

آقای عبدالله، قبلا خواستار مهر و موم (قرنطینه) صندوق های رای در مناطقی شده بود که به گفته او، احتمال تقلب در روند رای دهی وجود داشته و سلامت آرا را زیر سوال برده است.

اما کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که تا حالا در هیچ موردی صندوق های رای را مهر و موم نکرده است.

نتایج نهایی انتخابات افغانستان در فاصله کمتر از یک ماه دیگر اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط