روزنامه های کابل: پنجشنبه 5 سنبله

ادامه شمارش آرا و ادعاها در مورد تقلب در انتخابات، موضوع اصلی مورد بحث در روزنامه های آخر هفته است.

روزنامه ماندگار در مطلبی با عنوان "فقط اعتراض نکنید! دموکراسی آسیب می بیند" به مساله تقلب و تخلف در انتخابات 20 آگوست پرداخته و این دو پدیده را خلاف انتظار مردمی خوانده که با وجود تهدیدها به پای صندوق های رای رفتتند.

نویسنده ماندگار به این باور است که مردم افغانستان به انتخابات ارزش زیاد قایل اند و آرزو دارند که با رای آن ها بازی نشود.

در ادامه مطالب روزنامه ماندگار آمده که تقلب و تخلف با شان دموکراسی مغایرت دارد و جامعه ای که بر مبنای دورغ و فریب عمل می کند، جامعه دموکرات نیست.

روزنامه اراده پیشبینی ها در مورد وخامت اوضاع امنیتی افغانستان را مهم دیده و آن را مهم ترین نگرانی در داخل و خارج افغانستان توصیف کرده است.

این روزنامه به نقل از رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نوشته افغانستان بزرگترین چالش امینتی در برابر آمریکا است.

روزنامه اراده همچنین براساس یک نظر سنجی که در آمریکا انجام شده نوشته 51 درصد مردم این کشور ادامه جنگ در افغانستان را به زیان آمریکا می دانند.

روزنامه هشت صبح اظهارات سخنگوی دولت افغانستان در برابر اعتراض های احتمالی نسبت به نتایج انتخابات این کشور را مبهم و شبیه اعلامیه های "حکومت خلقی" ها توصیف کرده و نوشته اعتراض در قانون اساسی افغانستان به عنوان حق مشروع شهروندان به رسیمت شناخته شده است.

روزنامه اصلاح در یادداشت اصلی خود احترام به رای مردم را برجسته کرده و در این مورد نوشته که نتایج انتخابات باید مورد قبول همه طرف ها قرار گیرد.

به نظر نویسنده اصلاح هرچند در روند برگزاری انتخابات برخی کاستی ها وجود داشته ولی با این حال این کاستی ها در حدی نبوده که مشروعیت آن را آسیب رساند.

روزنامه آرمان ملی هم به جعل و تقلب در روند انتخابات افغانستان پرداخته و این پرسش را مطرح کرده که اگر خارجی ها خواهان ادامه قدرت حامد کرزی بودند پس چه لازم بود که این همه پول را برای برگزاری انتخابات مصرف کنند.

این روزنامه باور دارد که در عقب جنجال های انتخاباتی افغانستان دست های بیرونی کار می کند و تلاش دارد که نتایج انتخابات را به نفع خود رقم بزند.

روزنامه سروش ملت انفجار در قندهار در جنوب افغانستان را مهم دیده و آن را سند اثبات ادعاهای برخی از فرماندهان نظامی غرب در مورد وخامت اوضاع امنیتی این کشور دانسته است.

به نظر نویسنده سروش ملت حل بحران امنیتی افغانستان با افزایش نیروهای بیشتر حل نمی شود و باید در استراتژی های کشورهای غربی و به ویژه آمریکا در قبال اوضاع منطقه و افغانستان تغییرات اساسی ایجاد شود.