در گیری با شورشیان در هلمند '۲۶' کشته بر جای گذاشت

Image caption هلمند از نارآرام ترین مناطق جنوبی افغانستان است

در خشونت های تازه در مناطق جنوبی افغانستان، دست کم ۲۴ شورشی، یک غیرنظامی و یک مامور پلیس کشته شده اند.

نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان می گویند ۲۳ تن از این شورشیان در پی عملیات مشترک سربازان ناتو و ارتش افغانستان در ولایت هلمند کشته شدند.

ناتو در اعلامیه ای گفته است که این عملیات در ولسوالی/فرمانداری گرشک ولایت هلمند علیه شورشیان به راه انداخته شد. براساس این اعلامیه، شورشیان در روستایی موسوم به حیدر آباد در گرشک تجمع کرده بودند.

ناتو همچنین گفته است که در این عملیات یک دستگاه ساختن مین و مقداری مهمات هم به دست نیروهای ناتو و افغان افتاد.

بر اساس یک خبر دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان می گوید بمبگذاری انتحاری در ولایت زابل منجر به کشته شدن یک غیرنظامی و زخمی شدن دست کم ۲۲ غیرنظامی دیگر شده است.

این وزارت در خبرنامه ای گفته که پلیس زخمیان این انفجار را به بیمارستان شهر زابل منتقل کرده، اما در باره وضع سلامتی آنان چیزی نگفته است.

در این خبرنامه همچنین آمده است که این انفجار در ولسوالی شاه جوی ولایت زابل روی داد. وزارت داخله عامل این بمبگذاری را "دشمنان مردم افغانستان" خوانده است؛ عنوانی که مقامهای دولتی بیشتر مخالفان خود را با آن یاد می کنند.

از سوی دیگر، مقامهای محلی در ولایت قندهار می گویند در نبرد میان سربازان ارتش و مخالفان مسلح دولت در ولسوالی "دامان" این ولایت، یک شورشی مسلح کشته شد و پنج تن دیگر بازداشت شدند.

بر اساس یک خبر دیگر، در پی انفجار یک بمب کنار جاده ای در شهر قندهار، یک مامور پلیس کشته شده است. در این انفجار، چهار غیرنظامی و پنج مامور پلیس دیگر زخمی شدند.

یک مقام پلیس قندهار گفت وضعیت سلامتی برخی از زخمی شدگان وخیم است.

این انفجار شامگاه روز جمعه، ۶ سنبله/شهریور روی داد.

تا اکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است.

از سوی دیگر، پلیس در کابل، پایتخت، تایید کرده است که این شهر شب گذشته هدف شلیک سه موشک قرار گرفت.

یک مقام پلیس به بی بی سی گفت که این موشک ها از منطقه بگرام در شمال کابل شلیک شد، اما هنوز مشخص نیست که این موشک ها به کجا برخورد کرده است.

این مقام همچنین این احتمال را مطرح کرد که ممکن است این موشک ها تنها برای تولید صدا شلیک و در هوا منفجر شده باشد و به هیچ جایی برخورد نکرده باشد.

مطالب مرتبط