حمله به جان کارمندان یک نهاد مین روبی در هلمند

قربانی مین در افغانستان، آرشیو
Image caption نزدیک به چهار میلیون نفر در افغانستان در مناطق مین روبی نشده زندگی می کنند

مقام های محلی در جنوب افغانستان می گویند در پی حمله مردان مسلح به کارمندان یک نهاد مین روبی، یک تن کشته، سه تن زخمی و شش تن دیگر ناپدید شده اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت بامداد امروز، هفتم سنبله/شهریور، ۱۰ کارمند سازمان مین روبی برای افغانستان (DAFA -Demining Agency for Afghanistan) هنگام کار در منطقه ای در ولسوالی/ فرمانداری نادعلی هدف حمله قرار گرفتند.

سخنگوی والی هلمند گفت در پی این حمله چهار کارمند این سازمان زخمی شدند، اما یکی از زخمیان هنگام انتقال به بیمارستان جان داد و سه زخمی دیگر به بیمارستان برای درمان منتقل شدند.

آقای احمدی گفت از شش کارمند دیگر این سازمان تا حال هیچ اطلاعی در دست نیست. او افزود که پلیس عملیات جستجو را برای ردیابی این افراد و همچنین عاملان این حادثه آغاز کرده است.

سخنگوی والی هلمند گفت هنوز مشخص نیست که چه فرد یا افرادی عامل حمله به جان کارمندان سازمان"دافا" بوده اند.

مسئولان سازمان مین روبی برای افغانستان در باره ناپدید شدن کارمندان خود اظهار نظری نکرده اند. ربودن کارمندان سازمان های مین روبی در افغانستان پیش از این هم سابقه دارد. ۱۴ سرطان/تیر موسسه ای موسوم به ام دی سی (MDC) اعلام کرد که ۱۶ تن از مین روبان این موسسه را مردان مسلح در ولایت پکتیا ربودند.

اواخر ماه اسد/مرداد سال گذشته نیز ۱۳ کارمند همین موسسه در پکتیا ربوده شده بودند.

افغانستان از کشورهایی است که در آن هنوز هم مین ها باعث مرگ و معلولیت افراد زیادی می شود.

بر اساس آمار سازمان ملل، نزدیک به چهار میلیون تن در این کشور در مناطق مین روبی نشده به سر می برند.

در سه دهه گذشته میلیون ها هکتار زمین در افغانستان مین گذاری شده بود و در این سالها خطر انفجار مین به یک مشکل عمده در این کشور بدل شده است. انفجار مین در این کشور جان هزاران نفر را گرفته و هزاران تن دیگر را معلول کرده است.

در حال حاضر در افغانستان شش سازمان مین روبی فعال اند و نزدیک به هشت هزار و ۵۰۰ نفر سرگرم مین روبی هستند.

کار مین روبی علاوه بر این که با حملاتی مانند حمله مردان مسلح در هلمند علیه مین روبان سازمان دافا، به همراه است، انفجار مین های کشت شده نیز جان های مین روبان را تهدید می کند.

مسئولان موسسه ام دی سی می گویند ۶۰۰ کارمند این موسسه هنگام مین روبی کشته شده اند.

کمبود هزینه نیز از دیگر مشکلات سازمان های مین روبی است. اوائل سال جاری خورشیدی مسئولان همین موسسه اعلام کردند که سازمان های مین روبی در افغانستان به دلیل کمبود منابع مالی مجبور شده اند که ۲۰۰۰ کارمند خود را از کار اخراج کنند.

این در حالی است که دولت افغانستان بر اساس پیمان ۲۰۰۳ اوتاوا متعهد شده است که کار مین روبی را در این کشور تا سال ۲۰۱۳ میلادی به پایان برساند و این کشور را کشوری بدون مین اعلام کند.

مطالب مرتبط