'دو دسته از شورشیان در افغانستان نابود شدند'

انفجار سه شنبه در قندهار
Image caption بمبگذاری های سه شنبه قندهار بیش از چهل کشته بجا گذاشت

نیروهای بین المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان می گویند دو گروه از شورشیان را در جنوب و شمال این کشور از بین برده اند.

در اعلامیه ای که از سوی این نیروها منتشر شده آمده است که یک گروه از شورشیان وابسته به جنبش اسلامی ازبکستان که در ولایت قندوز در شمال افغانستان فعالیت می کرد، پنجشنبه گذشته، ۲۷ آگوست، هدف قرار گرفت.

بر اساس این اعلامیه، این گروه در یک مجتمع مسکونی در ولسوالی/فرمانداری "چهار دره" جا گرفته بودند و زمانی که نیروهای مشترک ناتو و افغان به آنها نزدیک شدند، از چند نقطه این نیروها را هدف تیراندازی قرار دادند.

نیروهای ناتو گفته اند که بر اثر آتش متقابل آنان، چندین شورشی کشته شدند و یک غیرنظامی محلی در محل نبرد زخمی شد.

بر اساس اعلامیه ناتو، هنگام بازرسی این مجتمع مسکونی، مشخص شد که در میان افراد کشته شده، یک زن مسلح هم بوده است. بر اساس این اعلامیه، این زن تفنگ و مقداری مهمات هم با خود داشته است.

Image caption قندوز در شمال افغانستان شاهد موارد زیاد خشونت بوده است

محمد عمر والی قندوز به بی بی سی گفت که قبلاً اطلاعاتی وجود داشت که شماری از افراد وابسته به طالبان و تندروان اسلامگرای ازبکستان در خانه یک فرمانده سابق جهادی به نام تیمورشاه در روستای "عین المجر" ولسوالی چهار دره جا گرفته اند.

والی قندوز گفت عملیات نیروهای ناتو شب گذشته علیه این افراد انجام شد و در اثر آن شش تن کشته شدند. به گفته او، یک فرمانده طالبان، به نام محمد عمر و تیمورشاه هم در میان کشته شدگان هستند.

ناتو می گوید یک شبه نظامی مظنون هم در همین محل بازداشت شده است، اما والی قندوز شمار افراد بازداشت شده را چهار تن گفت. برخی منابع محلی گفته اند که دو پسر و یک برادر تیمورشاه و یک فرد ازبک در میان بازداشت شدگان هستند.

بر اساس اعلامیه ناتو، در این درگیری به نیروهای آنان و همچنین نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در این اعلامیه همچنین آمده است نیروهای مشترک ناتو و افغان در یک عملیات مشابه دیگر در ولایت جنوبی قندهار برای جستجوی شورشیان وابسته به گروه طالبان، شش فرد مظنون را بازداشت کردند.

بر اساس این اعلامیه، این افراد در حمایت مالی و حمل و نقل اسلحه و تدارکات طالبان در منطقه دست داشته اند.

اعلامیه ناتو می افزاید که این گروه در غرب شهر قندهار بازداشت شد.

شهر قندهار شامگاه روز سه شنبه هفته گذشته شاهد یک انفجار قوی بود که باعث کشته شدن ۴۳ تن و زخمی شدن دست کم ۶۰ دیگر شد. همچنین چهارشنبه همین هفته نیز در همین محل یک انفجار دیگر رخ داد.

مطالب مرتبط