نتایج 35 درصد آراء انتخابات افغانستان اعلام شد

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی فاصله اش را با عبدالله عبد الله رقیب اصلی اش بیشتر کرده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتیجه 35 در صد آراء شمرده شده را اعلام کر.

براساس آماری که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام شده حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با کسپ بیش از 900 هزار رای هنوز در صدر جدول است و فاصله اش را با رقیب اصلی اش عبدالله عبدالله نسبت به روزهای گذشته بیشتر کرده است.

آقای عبدالله تاکنون 640 هزار رای برده و رمضان بشر دوست با کسپ 270 هزار رای همچنان سومین نامزدی است که بیشترین رای را به خود اختصاص داده اند.

داوود علی نجفی رئیس دارالاننشاء/ دبیر خانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت تاکنون آراء نزدیک به ده هزار محل رای دهی باز شماری شده و آنچه رسما اعلام شده است نتیجه همین آراء است.

آقای نجفی در پاسخ به سوالات خبر نگاران در مورد تقلب در انتخابات گفت، بررسی شکایت هایی که از سوی نامزدان مطرح شده از صلاحیت کمیسیون رسیدگی به شکایات است و ربطی به کمیسیون انتخابات ندارد.

آقای نجفی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این مساله برگزاری انتخابات در دور دوم از سوی ریچارد هلبروک نماینده اوباما در امور افغانستان مطرح شده است یانه؟ گفت چنین اظهاراتی پیش از وقت است و اگر یکی از نامزدان بتوانند حد اقل 51 درصد آراء را از آن خود کنند نیازی به انتخابات دیگر نیست.

قرار است کمیسیون نتایج یافته هایش از شکایت هایی را که ازسوی برخی از نامزدان مطرح شده به صورت جداگانه اعلام کند.

عبدالله: اگر تقلب نمی شد من پیشتاز بودم

درهمین حال عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در دومین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخاباتی آقای کرزی را به تقلب در انتخابات متهم کرده و گفته است اگر این انتخابات به صورت شفاف و عادلانه برگزار می شد او برنده اصلی انتخابات بود.

Image caption عبدالله عبدالله می گوید اگر انتخابات به صورت عادلانه برگزار می شد، حالا او پیشتاز بود

دکتر عبدالله که قبلا نیز گفته بود شکایت هایش را به کمیسیون بررسی شکایات انتخابات داده است در گفتگو با بی بی سی ادعاهای جدیدی را درموری آنچه او تقلب گسترده و سازماندهی شده از سوی حکومت درانتخابات 29 اسد خوانده، مطرح کرده است. آقای عبدالله مدعی است:" صندوق های رای از صدها هزار برگه رای به نفع آقای کرزی پر شده بودند".

رقیب اصلی آقای کرزی درانتخابات ریاست جمهوری، از ناظران بین المللی خواست تا برای مشروعیت بخشیدن به روند انتخابات، اقدام کنند.

درهمین حال کمیسیون رسدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نیز از دریافت بیش از 2200 مورد شکایت از نامزدان مختلف خبر داده است.

مطالب مرتبط