روزنامه های کابل: یکشنبه، ۸ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به آن چه "تقلب" در انتخابات افغانستان خوانده شده است، پرداخته اند.

پس از برگزاری انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد شماری از گروه های ناظر و برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از بروز تخلفاتی در انتخابات خبر دادند.

روزنامه افغانستان دیدار "پرتنش" ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان با حامد کرزی، رئیس جمهوری و یکی از نامزدهای انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد، را "تلاشهای نافرجام" آقای هولبروک خوانده است.

بر اساس خبری که بی بی سی منتشر کرده است، دیدار آقای هولبروک با آقای کرزی یک روز پس از انتخابات، در باره تخلف های انتخاباتی به تنش کشیده شد.

این روزنامه در ادامه نوشته است که اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، نه مطابق به قانون است و نه با منطق سیاسی و عرف دیپلماسی سازگاری دارد.

روزنامه افغانستان همچنین نوشته که در هر کشوری ممکن است انتخابات با مشکلاتی همراه باشد و در افغانستان چالشها در برابر انتخابات چند برابر بود، اما با این همه نویسنده تاکید کرده است که باید با اعلام نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات صبر کرد تا گستردگی تقلب به درستی روشن شود.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "مهندسی تقلب در سه مرحله، چرا کرزی از تقلب انتقاد نمی کند؟"، نوشته است که حکومت و ستاد انتخاباتی آقای کرزی "از مهندسی اغفال، مدیریت روان مردم و تهدید به گونه ناجوانمردانه" استفاده می کند.

به نوشته ماندگار، آن چه که از سوی مسئولان ستاد آقای کرزی و حکومت در رسانه ها مطرح شده، نشان می دهد که آنها نمی خواهند با مطرح شدن موضوع تقلب در انتخابات، "ذهن مردم مغشوش" شود.

این روزنامه همچنین نوشته است که "خاموشی" آقای کرزی در مورد تقلب و "به بی راهه کشاندن بحث تقلب از سوی ستاد او"، نشان می دهد که آقای کرزی نمی تواند "از این همه تقلب حسابی و مدیریت شده" حرفی به میان آورد.

روزنامه نخست در سرمقاله خود نوشته است که برگزاری انتخابات بیست و نهم اسد برای جامعه جهانی و دولت افغانستان محک بزرگی در "بعد غیرنظامی" بود. به تعبیر روزنامه، این انتخابات برگزار شد، "هرچند ناسالم".

به نظر روزنامه، در بعد نظامی و امنیتی این انتخات ثابت کرد که طرح مبارزه از سوی غرب در افغانستان با رویکرد کنونی به "بن بست" رسیده است.

به نظر نخست، طالبان پس از انتخابات "چهره دیگری" به خود گرفته اند و آنان با حضور سیصد هزار نیروی امنیتی داخلی و خارجی در کشور برنامه هایی را در روز انتخابات به اجرا گذاشتند.

به باور نویسنده، نگرانی های مقامهای آمریکا، از جمله دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد ارتش و ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان از بدتر شدن اوضاع امنیتی این کشور افزایش یافته است.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود با عنوان "مشروعیت نظام و تکلیف جامعه جهانی" به بررسی انتقادهای غربی ها در باره حضور "متهمان به جنایات جنگی در بدنه نظام سیاسی" پرداخته است.

به نوشته انیس، این افراد در زمان حمله نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۰ میلادی سهم داشتند و پس از آن هم در اداره کشور شامل شدند. روزنامه افزوده که در آن زمان کسی انتقاد نکرد، اما اکنون پس از انتخابات اتنقادها علیه این افراد را مطرح می کنند.

انیس به گونه تلویحی در سرمقاله خود تاکید کرده است که جامعه جهانی بجای انتقاد از افرادی که در کنار آقای کرزی قرار گرفته اند، بیشتر به مشروعیت حکومت مبتنی بر انتخابات بیست و نهم اسد توجه کنند.

روزنامه راه نجات در مطلبی در صفحه نخست خود حضور آمریکا در افغانستان و عراق را "جنگ آمریکا علیه افغانستان و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم" خونده است.

به نظر نویسنده مطلب، رهبران آمریکا کوشش می کنند با مطرح کردن امنیت آمریکا و جهان و ضرورت مبارزه با تروریسم، به حضور خود در این کشور مشروعیت ببخشند. به نظر روزنامه، اما حالا با توجه به مشکلات موجود در این کشورها کسی ادعاهای آمریکا از جمله برقراری دموکراسی در افغانستان را نمی پذیرد.