500 شکایت جدی انتخابات افغانستان بررسی می شود

صندوق های رای

مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان می گویند، در حال بررسی بیش از 560 ادعای تخطی بزرگ در انتخابات بیستم آگوست در این کشور هستند.

ادعای بروز تخطی های جدی در جریان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان، از دو روز گذشته تا حالا تقریبا دو برابر افزایش یافته است.

قرار است هفته آینده صد درصد از نتایج مقدماتی انتخابات افغانستان اعلام شود اما مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند، تا زمانی که ادعاهای تقلب در انتخابات بررسی نشده، این نتایج نهایی نخواهد شد.

آخرین آمار شمارش آراء که سی و پنج درصد کل آرای انتخابات را شامل می شود، نمایانگر پیشی گرفتن حامد کرزی از نزدیک ترین رقیب انتخاباتی او است.

براساس سی و پنج درصد از آرای شمارش شده، آقای کرزی با کسپ نزدیک به یک میلیون رای هنوز از رقیب اصلی اش دکتر عبدالله عبدالله پیشی گرفته و فاصله اش را با او نسبت به روز های گذشته بیشتر کرده است.

هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، باید برای برنده شدن بیش از پنجاه و یک درصد آرا را به خود اختصاص دهد، در غیر آن، دو رقیب اصلی انتخابات در دور دوم با هم رقابت خواهند کرد.

'تقلب گسترده'

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید بیش از دو هزار ادعای تقلب و تخطی در جریان انتخابات و در جریان شمارش آرا ثبت شده است که از این میان، 567 مورد آن - اگر ثابت شود - می تواند نتیجه انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد.

Image caption آقای عبدالله از تقلب گسترده در انتخابات سخن گفته است

تخطی های جدی انتخاباتی، پیش از این از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات، 270 مورد اعلام شده بود.

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات افغانستان ادعای تقلب گسترده در انتخابات را مطرح کرده و گفته که شکایات خود را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد.

او به بی بی سی گفت که صندوق های رای (از راه غیرقانونی) با هزاران برگه رای دهی پر شده است.

آقای عبدالله گفت: "نگرانی من از تقلب گسترده و تقلبی است که در سراسر کشور از سوی دولت سازماندهی شده است."

حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات دوم ادعای سازماندهی تقلب در انتخابات را رد کرده است.

این اظهارات پس از آن مطرح می شود که ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان، در دیدار با حامد کرزی، نگرانی خود را در مورد تقلب در انتخابات افغانستان ابراز کرد.

در گزارشی که بی بی سی به آن دست یافت، این دیدار "پر تنش" توصیف شده است اما مسئولان حکومت افغانستان و دفتر آقای هولبروک، این موضوع را رد کرده اند.

مطالب مرتبط