روزنامه های کابل: دوشنبه، ۹ سنبله

موضوع "تقلب" در انتخابات امروز هم در سرمقاله ها و مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل مورد بحث قرار گرفته است.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "رئیس جمهوری هم می تواند تقلبی باشد"، نوشته که انتخابات افغانستان هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی با "سطح بالای تقلب" همراه بوده است.

روزنامه همچنین با اشاره به نشست پاریس در باره بررسی تخلفات انتخاباتی در افغانستان، نوشته است که مردم این کشور باور ندارند که به این تخلفات به طور "صادقانه و بی طرفانه" رسیدگی شود.

بر اساس گزارشها، احتمالاً شماری از کشورهای دخیل در قضایای افغانستان، از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در این نشست شرکت خواهند کرد.

به باور نویسنده، اگر طرفهای مختلف حاضر هم شوند که انتخابات را بر اساس "مصلحت ها" بپذیرند، مردم نسبت به انتخابات و دموکراسی "بدبین" خواهند شد و رئیس جمهوری هم که بر اساس این انتخابات روی کار بیاید، "تقلبی" خواهد بود.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با لحن تندی خطاب به کمیسیون انتخابات افغانستان نوشته است که نتایج انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد را قبل از رسیدگی به شکایات اعلام نکند.

روزنامه کمسیون انتخابات را "دست نشانده" حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد پیشتاز انتخابات خوانده و اعلام "قسمی" نتایج انتخابات را برای "خورسندی" او دانسته است.

به نوشته آرمان ملی، در انتخابات میزان تقلب "بسیار گسترده و سازمان یافته" بود. نویسنده افزوده که علی رغم واکنش های منفی نسبت به انتخابات، کمیسیون برای "تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی" نتایج انتخابات را اعلام می کند.

ماندگار هم ضمن این که تخلفهای انتخاباتی را "گسترده" توصیف کرده، بر این موضوع تاکید نهاده است که حساب "آرای تقلبی" باید از آرای واقعی مردم جدا شود.

روزنامه همچنین با ذکر دلایلی از جمله "موضع گیری" آمریکا در برابر "تقلب" و همچنین احتمال تاخیر در اعلام نتایج انتخابات، احتمال رفتن انتخابات به دور دوم را مطرح کرده است.

نویسنده اما ابراز نگرانی کرده است که اگر انتخابات به دور دوم کشانده شود و وضعیت هم به همین منوال به پیش برود، چه کسی سلامت دور دوم انتخابات را تضمین می کند.

اما روزنامه دولتی اصلاح اتهامات نامزدها علیه یکدیگر را "طبیعی" دانسته و تاکید کرده است که در کل باید به آرای مردم احترام شود.

هیواد دیگر روزنامه دولتی هم در سرمقاله شماره امروز خود از نامزدهای انتخابات خواسته است که "با آرای مردم بازی نکنید".

هیواد همچنین نوشته است که انتخاباتی که در آن مردم به قیمت سر خود حاضر شدند شرکت کنند، انجام شد، اما اکنون شماری از طرف های بین المللی می خواهند با آرای این مردم بازی کند.

هیواد از کشور خاصی در این مورد نام نبرده است، اما اخیراً برخی مقامهای آمریکایی در باره "تقلب و دست کاری در انتخابات" ابراز نگرانی کردند.

سروش ملت هم در سرمقاله خود نوشته است که مردم افغانستان با "فداکاری" در انتخابات شرکت کردند و اکنون دولت افغانستان و جامعه جهانی باید به این فداکاری مردم ارج نهند.

این روزنامه همچنین از کمیسیون انتخابات و کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی خواسته که باید با بررسی شکایات مطرح شده، از سلامت و شفافیت انتخابات به مردم اطمینان دهند.

روزنامه افغانستان در شماره امروز خود نوشته است که بحث تقلب از آن جا ناشی شد که شماری از نامزدهای انتخابات "با تصور پیش از موقع" در باره شکست یا پیروزی شان، رقبای خود را مورد حمله قرار دادند.

روزنامه همچنین با اشاره به اعلام دریافت بیش از ۵۰۰ مورد "شکایت جدی" در باره انتخابات از سوی کمیسیون بررسی شکایات، نوشته که "شرایط دشواری" برای کشور وجود داشته است.

نویسنده در ادامه نوشته است که اگر به همه این موارد به صورت درست رسیدگی شود، "بارهای گران نگرانی" از دوش مردم برداشته و نتیجه انتخابات هم برای ملت قابل قبول خواهد شد.

روزنامه نخست بازگشت ژنرال عبدالرشید دوستم به ترکیه را بررسی کرده و پرسیده است او که به این زودی به "تبعیدگاهش" در ترکیه بازگشت، برای "دست تکان دادن به نفع حامد کرزی در انتخابات به افغانستان آمده بود؟"

به نوشته روزنامه، آقای کرزی از بازگشت او به کشور در آستانه انتخابات، "به بهترین وجه ممکن استفاده کرد". نویسنده همچنین نوشته است که "بر بنیاد برخی ادعاها"، آقای دوستم به یک ضیافت افطاری به کاخ ریاست جمهوری فراخوانده شد و "محترمانه" از او خواسته شد که افغانستان را ترک کند.

به باور نویسنده، اما آقای کرزی احساسات طرفداران آقای دوستم را "به بازی گرفت" و شاید زمانی برای گرفتن امتیاز از آمریکایی ها او را دست بسته به آنها تسلیم کند.