عبدالله عبدالله: حاضر به معامله نیستم

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله می گوید تقلب در انتخابات را از راه های قانونی پیگیری خواهد کرد

عبدالله عبدالله، از نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، احتمال "معامله" بر سر چوکی و قدرت را رد کرده و تاکید کرده است که "از راه های قانونی به دفاع از حق خود ادامه خواهد داد."

آقای عبدالله که در گردهمایی شماری از هوادارانش در کابل صحبت می کرد گفت که شواهدی در دست دارد که نشان می دهد، برخی مقامهای حکومتی صندوق های رای را به نفع نامزد مشخصی پر کرده اند.

آقای عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، در انتخابات دوم ریاست جمهوری شمرده می شود.

او پیش از این نیز بارها ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرده و خواستار مهر و موم صندوق های رای در مناطقی شده است که نسبت به سلامت آن شک و تردید وجود دارد.

با اعلام نزدیک به پنجاه درصد از آرای شمارش شده در انتخابات بیست و نهم اسد، آقای عبدالله 33.2 درصد این آرا را به خود اختصاص داده و بعد از حامد کرزی که بیش از 45 درصد رای آورده، در جایگاه دوم قرار دارد.

'معامله نمی کنم'

عبدالله عبدالله که در میان هوادرانش از ولایات جنوبی افغانستان در کابل صحبت می کرد گفت که از حقوق خود و کسانی که در انتخابات به او رای داده اند، دفاع خواهد کرد.

او گفت " به شما اطمینان می دهم که بر سر حق شما، معامله نخواهم کرد، من حاضر به معامله در برابر چوکی، قدرت و یا وعده دیگری نیستم. این وعده من به شما است."

آقای عبدالله می گوید که تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری به نفع حامد کرزی صورت گرفته است.

اما دفتر آقای کرزی این ادعاها را بی اساس می خواند.

قرار است نتایج نهایی شمارش آرا تا حدود دو هفته دیگر اعلام شود و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید، حدود دو هزار مورد شکایت را دریافت کرده که در این میان، حدود پنجصد مورد آن جدی است.

تا حالا کمیسیون رسیدگی به شکایات، نتیجه بررسی های خود را اعلام نکرده است اما مقامات می گویند، اگر ادعاهای تقلب ثابت شود، می تواند روی نتایج نهایی انتخابات تاثیر بگذارد.

سازمان ملل متحد و آمریکا از نامزدهای انتخابات افغانستان خواسته است که شکست خود را در انتخابات تحمل کنند و اجازه ندهند هواداران آنها به تظاهرات خیابانی دست بزنند.

مطالب مرتبط