احتمال تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات

کمیسیون انتخابات
Image caption کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که ممکن است بررسی شکایات جدی تا اواخر ماه سپتامبر طول بکشد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج حدود شصت در صد آراء باز شمرده شده دومین انتخابات افغانستان را اعلام کرد.

براساس نتایج اعلام شده حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از مجموع آراء شمرده شده که به سه میلیون و هشتصد هزار رای می رسد، یک میلیون و هفتصد هزار رای یعنی حدود 47 درصد آرای شمرده شده را از آن خود کرده و جایگاهش را به عنوان نامزد پیشتاز همچنان حفظ کرده است.

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی، با کسپ بیش از یک میلیون و دو صد هزار رای، یعنی 32 در صد آراء همچنان در مقام دوم است. با این حال فاصله آقای کرزی و عبدالله عبدالله در مقایسه با روزهای قبل تفاوت چندانی نداشته است.

رمضان بشر دوست در مقام سوم است اما آقای بشر دوست با عبدالله عبدالله که در جایگاه دوم قرار دارد، فاصله زیادی دارد، مجموع آرایی که براساس آمار کمیسیون انتخابات رمضان بشردوست از آن خود کرده بیشتر از 400 هزار رای یعنی یازده درصد مجموع آراء شمرده شده است.

به گفته مسئولان کمیسیون انتخابات، آنچه تاکنون اعلام شده نتیجه باز شماری آراء 26 هزار مرکز رای دهی است و از مجموع آراء حدو 62 هزار رای، باطل اعلام شده است.

"650 شکایت جدی"

درحالی که اعلام نتایج ابتدایی به پایانش نزدیک می شود، کمیسیون رسیدگی به شکایات اعلام کرده است که رسیدگی به شکایات انتخاباتی به زمان نیاز دارد و ممکن است بررسی این شکایات تا اواخر ماه سپتامبر طول بکشد.

براساس قانون انتخابات افغانستان، نتایج نهایی زمانی اعلام می شود که تمامی شکایاتی که وجود دارد بررسی شده باشد.

اگر بررسی این شکایت ها تا اواخر ماه سپتامبر طول بکشد، نتایج نهایی انتخابات نیز در زمانی که قبلا اعلام شده بود ممکن نخواهد بود.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که نتایج نهایی را در هفدهم سپتامبر اعلام خواهند کرد.

مسئولان رسیدگی به شکایات انتخاباتی در کمیسیون رسیدگی به شکایات می گویند، بیش از 2000 شکایت به آنها رسیده که از این میان بیش از 650 مورد آنها جدی است.

به گفته مسئولان رسیدگی به شکایات اگر ادعاهایی که در این شکایت ها مطرح شده است ثابت شود، ممکن است برروی نتایج کلی انتخابات ثاثیر بگذارد.

پرکردن صندوق های رای، استفاده از رنگ بی کیفیت و در مواردی تهدید کارمندان کمیسیون انتخابات از ادعاهایی است که مسئولان کمیسیون انتخابات آن را "جدی" خوانده و می گویند بررسی چنین ادعاهایی به بررسی جدی و زمان کافی نیاز دارد.

مسئولان کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی می گویند ادعاهایی مبنی بر عدم بی طرفی برخی از کارمندان کمیسیون انتخابات نیز مطرح شده است.

مطالب مرتبط