کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان 'کاهش یافت'

یک مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption یک مزرعه خشخاش در افغانستان

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می دهد که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان به شدت کاهش یافته است.

دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد می گوید، در یک سال، بیست و دو درصد کشت خشخاش و ده درصد تولید مواد مخدر کاهش داشته است.

بخش هایی از بزرگترین کاهش در این زمینه، مربوط به ولایت نا امن هلمند در جنوب افغانستان می شود.

این گزارش در آستانه دیدار مقام های اروپایی و آمریکایی در پاریس منتشر می شود که برای بحث روی استراتژی جدید در افغانستان گرد هم جمع می شوند.

'خبر خوش'

سازمان ملل متحد می گوید، تجارت مواد مخدر که شورشیان از در آمد آن برخوردار می شوند، اعتبار افغانستان را به مخاطره انداخته است.

گزارش دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل، از جامعه جهانی درخواست کرده که به کمک به پیشرفت افغانستان ادامه دهند.

افغانستان تولید کننده نود درصد هروئین جهان است.

این گزارش می گوید که در حال حاضر از جمع سی و چهار ولایت افغانستان، کشت خشخاش در بیست ولایت متوقف شده است - اما خبرنگاران می گویند این به معنای توقف فعالیت قاچاق مواد مخدر در این ولایات نیست.

انتونیا ماریا کوستا، مسئول اجرایی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می گوید: "این نتایج خبر خوشی است که نشان می دهد، امکان پیشرفت (در مبارزه با مواد مخدر) وجود دارد."

اما او هشدار داد که مواد مخدر در افغانستان، هنوز پیامدهای منفی دارد. به گفته او، تجارت مواد مخدر، هنوز منبع مهم درآمد، شورشیان و تروریست هااست و از سوی دیگر، به فساد و ایجاد فضای عدم اعتماد نیز کمک می کند.

گزارش سازمان ملل متحد دریافته که در سال جاری، 69,833 هکتار زمین در ولایت هلمند خشخاش کاشته شده، در حالی که اینرقم در سال 2008، میلادی 103,590 هکتار زمین بود.

با این حال، آمار سال جاری، هنوز دو برابر مقدار زمین هایی است که در سال 2005، در ولایت هلمند خشخاش کشت شده بود.

کنترل دولتی

براساس آمار دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، ولایت هلمند هنوز شصت درصد کل مواد مخدر افغانستان را تولید می کند.

Image caption افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان است

محمد جواد، یک دهقان در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، به بی بی سی گفت که او اگر در محل دورافتاده ای زندگی می کرد، هنوز خشخاش می کاشت.

او می گوید: "امسال من گندم، بادنجان رومی،(گوجه فرنگی) کچالو (سیب زمینی)، و تربوز (هندوانه) می کارم. دولت به ما اجازه نمی دهد که خشخاش بکاریم. اگر من دور از اینجا می بودم، خشخاش می کاشتم."

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان، در آستانه دیدار مقام های آمریکایی و اروپایی در پاریس در مورد افغانستان، به رسانه های فرانسه گفت که عملیات تابستانی در جنوب افغانستان برای راندن طالبان از منطقه، نتایجی داشته است.

او گفت: "نیروهای ائتلاف به شمول بریتانیا و آمریکا، خسارات زیادی را به طالبان وارد کرده اند، مانع از فعالیت آنها شده اند و مقدار زیادی مواد مخدر را ضبط کرده اند."

نیروهای خارجی در افغانستان، مرگبارترین روزهای خود را در ماه آگوست سپری کردند که در آن براساس آمارها، هفتاد و هفت سرباز جان های خود را از دست دادند.

در کل، بیش از سه صد سرباز در افغانستان در سال جاری کشته شده اند که این آمار، سال 2009 را به خونین ترین سال برای نیروهای خارجی در افغانستان از زمان ورود آنها به این کشور در سال 2001 میلادی تبدیل کرد.

مطالب مرتبط