به روز شده:  15:10 گرينويچ - پنج شنبه 03 سپتامبر 2009 - 12 شهریور 1388

سران قوم"بریز" در قندهار: آرای ما دزدیده شده

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رهبران یکی از اقوام در قندهار در جنوب افغانستان مدعی اند که آرای آنها دزدیده شده. بزرگان قوم بریز (Ba-reez) می گویند که هیچ کس از قبیله آنها در انتخابات شرکت نکرده اما حدود 29000 رای به نام آنها به نفع حامد کرزی به کابل منتقل شده است. ستاد حامد کرزی این ادعا را رد می کند.

ادعای تقلب این رهبر قومی جدی ترین موردی است که تاکنون علیه ستاد انتخاباتی حامد کرزی مطرح شده است.

حاجی محمد بریز، از بزرگان قوم بریز می گوید آنها در انتخابات ریاست جمهوری از عبدالله عبدالله حمایت کردند. او می گوید که مذاکراه تیم حامد کرزی برای تغییر موضع این قوم بی نتیجه ماند و سرانجام ستاد انتخاباتی حامد کرزی و مقام های محلی دست به تقلب گسترده زدند.

قوم بریز عمدتا در ولسوالی شورابک ولایت قندهار ساکن اند سران قوم بریز مدعی اند که جمعیت آنها در ولسوالی بریز به حدود پنجاه هزار نفر می رسد.

حاجی محمد بریز به تلویزیون فارسی بی بی سی گفت: " در روز انتخابات هیچ کس از ولسوالی شورآبک به مراکز رای دهی نرفت. هیچ صندوقی هم به این مراکز آورده نشد. آنها خودشان صندوق ها را پر کردند. تا جایی که من اطلاع دارم 29823 برگه رای در صندوق ها ریخته شد. آنها خودشان این کار را کردند. هیچ کس از ولسوالی ما از این کار خبرندارد."

حاجی محمد بریز، از بزرگان قوم بریز می گوید آنها در انتخابات ریاست جمهوری از عبدالله عبدالله حمایت کردند.

احمد ولی کرزی رئیس شورای ولایتی قندهار و برادر رئیس جمهوری افغانستان این ادعا ها را کاملا بی اساس می خواند و می گوید که مقام های محلی مانع شرکت مردم در انتخابات نشده اند.

اما سران قوم بریز می گویند آنها حاضراند ادعای خود را ثابت کنند. محمد بریز که به نمایندگی از سران قوم بریز سخن گفت تاکید دارد که او اسناد لازم را برای اثبات ادعایش دارد:

"ما چیزی را که می گویم می توانیم ثابت کنیم. ولسوالی موجود است، مردم موجود است، کارت های رای دهی مردم در دست شان است. هرکسی که بخواهد می تواند به آنجا رفته و تحقیق کند. اگر کسی رای می داد کارت شرکت در انتخابات او (مطابق دستورالعمل انتخاباتی ) باید سوراخ می شد. از طرف دیگر شماره کارت ها را می شود با شماره روی برگه ها مطابقت داد. بالاخره میشود فهمید که برگه ها توسط چه کسانی علامت گذاری شده. ثبوت(سند) بسیاری در دست است."

ادعاهایی مبنی بر تقلب در انتخابات چیزی است که از فردای روز رای دهی با جدیت از سوی برخی از کاندیدا ها مطرح شد است.

ستاد های انتخاباتی دونامزد پیشتاز حامد کرزی و عبدالله عبدالله بیشتر از دیگران متهم به تقلب شده اند.

در حال حاضر کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی سرگرم بررسی بیش از دو هزار شکایت در مورد تقلب است. بیش از از 600 مورد این شکایات جدی خوانده شده است که به گفته مسئولان کمیسیون اگر ثابت شوند، ممکن است بر نتیجه انتخابات تاثیر جدی بگذارد.

مردم افغانستان و از جمله کاندیدا ها به نتیجه بررسی های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دوخته چشم دوخته اند، نتیجه ای که اعلام آن اعتبار و مشروعیت انتخابات را مشخص خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.