رئیس امنیت ملی: عمال بیگانه لغمانی را کشتند

عبدالله لغمانی
Image caption آقای لغمانی روز چهارشنبه گذشته در یک انفجار انتحاری کشته شد

مقامهای افغان می گویند انفجار انتحاری لغمان که در آن شماری از مقامهای این کشور، از جمله معاون اداره امنیت ملی کشته شدند، در خارج طراحی شده بود.

امرالله صالح، رئیس اداره امنیت ملی در مراسم خاکسپاری جسد دکتر عبدالله لغمانی، معاون خود در کابل گفت افرادی که این انفجار را سازمان دهی کردند، در "آن سوی مرز دیورند" – خط مرزی میان افغانستان و پاکستان- قرار داشتند.

در این انفجار که روز چهارشنبه، ۱۱ سنبله/شهریور در شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان روی داد، دست کم ۲۲ تن کشته شدند. در این انفجار علاوه بر آقای لغمانی رئیس شورای ولایتی لغمان و رئیس اجرایی این ولایت هم کشته شدند.

طالبان مسئولیت این بمبگذاری انتحاری را به دوش گرفتند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت طالبان آقای لغمانی و دیگر مقامات افغان را در شهر مهتر لام هدف گرفتند.

آقای صالح در مراسم خاکسپاری جسد معاونش گفت: "بزدلانی که مسئولیت به شهادت رساندن دکتر عبدالله لغمانی را به عهده گرفتند، از آن طرف خط دیورند به مطبوعات تلفن کردند که ما این کار را کردیم."

Image caption آقای صالح عاملان قتل آقای لغمانی را "عمال بیگانگان" خواند

آقای صالح عاملان قتل آقای لغمانی را "یک پارچه کوچک و مزدوران بیگانه" خواند و تاکید کرد که انتقام خون او را از آنها خواهد گرفت.

رئیس اداره امنیت ملی افزود دکتر عبدالله لغمانی پیش از فروپاشی رژیم طالبان، در صف "مبارزان علیه اشغال سیاه پاکستان، طالبان و تروریسم" قرار داشت.

این در حالی است که دولت پاکستان همواره اتهامات علیه خود مبنی بر حمایت از طالبان را رد کرده و اخیراً عملیات گسترده ای را علیه شورشیان طالبان در مناطق قبایلی این کشور به راه انداخته است.

در مراسم خاکسپاری جسد آقای لغمانی شماری از مقامهای بلندپایه دولتی، رهبران مجاهدین، و صدها تن از مردم کابل و لغمان شرکت کردند. این مراسم در میان تدابیر شدید امنیتی در کابل انجام شد.

آقای لغمانی از مجاهدین سابق بود و در جنگ علیه ارتش اتحاد شوروی سابق شرکت داشت. او با جبهه ضد طالبان در سالهای هفتاد خورشیدی هم همکاری کرده بود.

مطالب مرتبط