روزنامه های کابل: شنبه ۱۴ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل باز هم به بررسی به مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و همچنین ترور عبدالله لغمانی، معاون اداره امنیت ملی افغانستان پرداخته اند.

روزنامه نخست در سرمقاله خود نخستین و دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را مقایسه کرده و نوشته که نگرانیها پس از انتخابات دوم در مقایسه با انتخابات اول بسیار زیاد است.

به نوشته نخست، در انتخابات اول مردم برای رقم زدن سرنوشت خود رای دادند، اما در انتخابات دوم تلاشهای مردم بر جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کشور به نفع طالبان متمرکز بود.

به باور روزنامه، در انتخابات نخست مردم صرفنظر از مسائل قومی در انتخابات شرکت کردند، اما در انتخابات دوم عصبیت های قومی مانند "آتش زیر خاکستر" سر بر آورد.

نخست در ادامه افزوده که حرکت افغانستان از انتخابات ۱۳۸۴ تا انتخابات ۱۳۸۸ "از بسیاری جهت ها متناسب با نیازهای روانی، اجتماعی و حتی اقتصادی و فرهنگی مردم افغانستان نبوده است."

آرمان ملی با انتقاد از کمیسیون انتخابات در مورد آمار اعلام شده در باره نتایج انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد، نوشته براساس این آمار، موضوع امنیت و عدم آن هیچ تاثیری در مشارکت مردم در انتخابات نداشته و حتی برعکس هم بوده است.

به نوشته روزنامه، اگر شمارش آرا به همین صورت پیش برود، حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات، ۶۵ تا ۶۷ درصد آرا را به خود اختصاص خواهد داد.

آرمان ملی به این باور است که نتایج انتخابات از همین حالا معلوم است و "تقلب هم ثابت".

روزنامه دولتی انیس سخنان حاجی محمد بریز، از سران قوم بریز در ولایت قندهار در باره تقلب در انتخابات را "بی پایه" خوانده است.

آقای بریز در گفتگویی با تلویزیون فارسی بی بی سی گفته بود که قوم بریز در ولسوالی/فرمانداری شوابک در انتخابات شرکت نکردند، اما حدود ۲۹ هزار رای تحت عنوان آرای مردم شورابک شمارش شده است.

انیس در سرمقاله خود نوشته است که اصلاً آقای بریز "پاکستانی" است و نامزدی او در انتخابات پارلمانی ۱۳۸۴ خورشیدی هم به همین دلیل رد شد.

انیس همچنین در ادامه نوشته که "بالا کردن صدای" حاجی محمد بریز "در ماهیت خود تقلب و تخریب افکار عمومی" است.

روزنامه ویسا غرب را متهم کرده که برای تغییر دادن افکار عمومی در افغانستان تبلیغاتی را علیه دولت به رهبری حامد کرزی به راه انداخته است. به نظر روزنامه، "هدف از این تبلیغات این است که کرزی و مردم افغانستان قانع شوند که اداره مورد نظر آنها را بپذیرند."

روزنامه همچنین به این باور است که غرب و جامعه جهانی در افغانستان بجای اصول روی "افراد" حساب می کند. اما روزنامه مشخص نکرده است که چه کشوری روی چه افرادی به چه دلیلی "حساب" می کند.

به باور ویسا، رسانه های آمریکایی و بریتانیایی "به طور منظم" تبلیغات خود را تکرار می کنند تا انتخابات ریاست جمهوری بیست و نهم اسد افغانستان را "زیر سوال ببرند". روزنامه از مورد مشخصی در این زمینه ذکر نکرده است.

ماندگار با اشاره به کشته شدن عبدالله لغمانی، رئیس اداره امنیت ملی افغانستان نوشته است که "دست دشمن حلقوم امنیت ملی را زخمی کرد".

آقای لغمانی روز چهارشنبه گذشته، ۱۱ سنبله در شهر مهتر لام، مرکز ولایت لغمان در پی یک انفجار انتحاری همراه با ۲۲ تن دیگر کشته شد.

با آن که طالبان مسئولیت این انفجار را به دوش گرفته اند، اما ماندگار ترور معاون اداره امنیت ملی را به سازمان اطلاعاتی پاکستان نسبت داده و آن را به "جنگ تن به تن" این دو اداره اطلاعاتی افغانستان و پاکستان تعبیر کرده است.

روزنامه همچنین انتقاد کرده است که از جانهای مقامهای مهم دولتی در افغانستان مراقبت جدی صورت نمی گیرد و آنانی که نیاز به مراقبت دارند به سادگی "شکار رقیبان" می شوند.

هفته نامه نگاه افغانی نیز با اشاره به همین موضوع از اداره امنیت ملی افغانستان خواسته است که رد پای سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، را در ترور آقای لغمانی جستجو کند.

به نوشته این هفته نامه، عبدالله لغمانی کسی بود که ارتباط میان آی اس آی و بمبگذاری سفارت هند در کابل را افشا کرد و پاکستان او را یکی از "افراد مخل امنیت ملی" خود می دانست.

اگر چه طالبان مسئولیت ترور آقای لغمانی را به دوش گرفته اند، اما هفته نامه نگاه افغانی نوشته است که طالبان به تنهایی قادر به انجام عملیات دقیق بمبگذاری انتخاری روز چهارشنبه در لغمان نبوده اند.