راه تدارکاتی شمال هم برای ناتو ناامن می شود؟

Image caption حمله به نفتکشها واکنشهای زیادی را برانگیخت

شماری از کارشناسان افغان می گویند حمله به نفتکشهای تدارکاتی ناتو در قندوز امنیت این راه تدارکاتی را نیز برای ناتو نا امن کرد.

دو تانکر نفتکش به دنبال آنکه توسط طالبان ربوده شدند، مورد حمله هوایی ناتو قرار گرفت و به گفته مقامهای محلی افغان دست کم ۹۰ نفر در این حمله کشته شدند. والی قندوز بعد از این حمله گفت که ۴۵ تن از شورشیان هم در میان کشته شدگان هستند.

اما طالبان گفته اند که افراد وابسته به آنان در این حمله کشته نشده اند و همه افراد کشته و زخمی شده غیرنظامیان بوده اند. مقام های دولت افغانستان و ناتو گفته اند که در این مورد تحقیق می کنند.

هیات تحقیق هم از سوی دولت افغانستان و هم از سوی نیروهای ناتو به قندوز اعزام شده اند، آنها می گویند درحال تحقیق در مورد چگونگی این رویداد و جمع آوری شواهد هستند.

سال گذشته به دنبال آنکه طالبان چندین بار به کاروانهای حامل تجهیزات ناتو در منطقه "خیبراجنسی" پاکستان حمله کردند، ناتو در جستجوی راه تدارکاتی جدیدی برای نیروهای خود در افغانستان شد.

بعد از مذاکرات طولانی سرانجام روسیه توافق کرد که ناتو می تواند تجهیزات غیر نظامی خود را با استفاده از خاک روسیه به افغانستان منتقل کند.

گام بعدی به دست آوردن توافق کشور های آسیای میانه بود که آنهم موفقانه انجام شد. با توجه به آرامش نسبی مناطق شمالی افغانستان به نظر می رسید ناتو به مسیر امنی تدارکاتی دست یافته و مشکل جدی را برای تامین نیاز های نیروهای ناتو در افغانستان حل کرده است.

اما وقتی که تانکرهای نفتکش توسط افراد مسلح ربوده شد، این سوال دوباره به صورت جدی مطرح شد که آیا مسیر شمالی افغانستان راه امنی است؟ و ناتو می تواند با آرامش خاطر از این مسیر سوخت و تجهیزات مورد نیاز نیروهایش در افغانستان را تامین کند؟

سوال بعدی این است که آیا طالبان قدرت این را دارند که ناتو را در مناطق شمالی افغانستان نیز به همان پیمانه که در مناطق جنوب و شرق تهدید می کردند، تهدید کنند.

شماری از تحلیلگران افغان معتقدند که طالبان سعی خواهند کرد با استفاده از نفوذ و پایگاههای گذشته خود در برخی مناطق شمالی افغانستان، مانع رسیدن مواد سوخت و تدارکات ناتو از راههای شمال شوند.

وحید مژده، تحلیلگر و روز نامه نگار می گوید حملات طالبان علیه کاروانهای تدارکاتی ناتو در شمال می تواند ولایات شمال افغانستان را ناامن سازد.

آقای مژده می گوید: " راه قندوز به طرف بغلان، یکی از ناامن ترین راه ها است و در علی آباد و چهار دره گاه گاهی خبر از حملات می رسد، مخصوصاً کاروانهای دولتی و سربازان مورد حمله قرار می گیرند."

او افزود: "اگر طالبان هیچ کاری نکنند، دست کم با حملات غافلگیرانه بر کاروان ها خواهند توانست که ضرباتی را به ناتو وارد کنند."

'پیش از وقت'

اما نیروهای ناتو می گویند یک مورد حمله علیه مواد این نیروها نمی تواند معیاری برای قضاوت در باره امنیت کاروان های تدارکاتی ناتو باشد.

اریک ترمبلی، سخنگوی نیروهای ناتو در افغانستان گفت: "نیروهای آیساف به کمک نیروهای امنیتی افغان می کوشند امنیت را تامین کنند. در این مرحله مشکل است که براساس یک اتفاق، آینده را پیش بینی کرد. هنوز پیش از وقت است که در این باره چیزی گفته شود."

داشتن یک راه تدارکاتی مطمئن برای نیروهای ناتو در افغانستان یکی از نیاز های جدی ناتو است. اگر این نیروها، بخشی عظیمی از وقت، هزینه و توان خود را تنها صرف تامین امنیت مسیر تدارکاتی خود کنند، بدون شک رسیدن به اهدافی که این نیروها در افغانستان دنبال می کنند دشوار تر خواهد شد.