رسوایی نگهبانان سفارت آمریکا در کابل، بررسی می شود

Image caption کارمندان شرکت آرمور گروپ در مهمانی با بدن برهنه شرکت کردند

در پی افشای رسوایی نگهبانان سفارت آمریکا در کابل، این سفارت اعلام کرده است که تحقیقات کاملی در این مورد انجام می شود.

پیش از این برخی رسانه های آمریکایی گزارش داده بودند که نگهبانان سفارت آمریکا که مربوط به یک شرکت امنیتی خصوصی به نام آرمور گروپ آمریکای شمالی هستند، در یک مهمانی، در حال مستی و شماری هم در حالی که برهنه بودند، در مهمانی حاضر شدند. برخی رسانه ها عکس های این نگهبانان را در این مهمانی منتشر کرده اند.

سفارت آمریکا در کابل در اعلامیه ای رفتار آنها را "غیرقابل قبول" خوانده و گفته است که هشت نگهبان از ده نگهبانی که عکس های آنها منتشر شده، از کار برکنار و دو نگهبان دیگر مستعفی شده اند. سفارت آمریکا در کابل، هویت این نگهبانان را فاش نکرده است.

در این اعلامیه همچنین آمده است که همه مسئولان این شرکت که در کابل مشغول کار بودند، بی درنگ تبدیل شدند (تغییر کردند) و بخش امنیتی سفارت مصاحبه با هر یک از نگهبانان این شرکت را ادامه می دهد.

در اعلامیه سفارت آمریکا همچنین آمده است که یک گروه تحقیق از وزارت خارجه آمریکا به کابل رسیده است تا تحقیقات کاملی را در این مورد انجام دهد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه این کشور با شنیدن خبر رسوایی کابل بسیار ناراحت شده است.

خبر این رسوایی پس از آن به رسانه ها راه یافت که یک گروه ناظر اعلام کرد، این نگهبانان در یک مهمانی با بدنهای برهنه شرکت کردند، دست به رفتارهای نامتعارف زدند و امنیت سفارت را به خطر انداخته بودند.

در گزارشها همچنین گفته شده که برخی از این نگهبانان کارمندان دون پایه را مجبور کردند که در مهمانی که "شوخی منحط" خوانده شده، شرکت کنند.

اما مسئولان شرکت آرمورگروپ تا حال به این ادعاها پاسخ نداده و اظهار نظری در این مورد نکرده اند.

استفاده از شرکتهای امنیتی خصوصی در مناطق جنگی توسط آمریکا در سالهای اخیر به موضوعی جنجال برانگیز مبدل شده است.

پیش از این دولت عراق فعالیت های یک شرکت امنیتی خصوصی موسوم به "بلک واتر" را پس از آن متوقف کرد که نگهبانان آن دست کم ۱۴ غیرنظامی را در سال ۲۰۰۷ میلادی کشتند.

به نظر برخی ها، رسوایی نگهبانان سفارت آمریکا در کابل نشان داد که این نوع حرکات به طور بالقوه برای امنیت این سفارت خطرناک است، اما مقام های سفارت می گویند امنیت این سفارت به گونه رضایت بخشی تامین شده است. در این سفارت حدود هزار نفر کار می کنند.